Loading the player ...

Wypowiedź: Piotr Lengiewicz, prezes domu aukcyjnego Rempex, Iwona Jarzębska, dyrektor PR Banku Millennium, Kama Zboralska, współorganizatorka Kompasu Młodej Sztuki

Sztuczna inteligencja i nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są w sztuce. Specjalnie tworzone algorytmy malują już obrazy, piszą teksty czy komponują muzykę. Wszystko po to, aby przyciągnąć i utrzymać uwagę odbiorcy jeszcze dłużej. Polscy artyści nie zostają jednak w tyle, świadczy o tym poziom nagrodzonych prac w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2018.

Kompas Młodej Sztuki jest rankingiem polskich artystów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Celem tej inicjatywy, oprócz promocji uznanych młodych twórców, jest działanie na rzecz budowy profesjonalnego rynku sztuki w Polsce oraz edukacja na temat trendów w sztuce. Kompas Młodej Sztuki jest doskonałym przewodnikiem dla kolekcjonerów, właścicieli galerii, domów aukcyjnych oraz inwestorów, którzy traktują ranking jako źródło cennych informacji o pozycji młodych artystów. W tym roku podczas spotkania poruszono również, kwestię wykorzystania nowoczesnych technologii w sztuce. Sztuczna inteligencja często poszerza  granice sztuki i czyni ją bardziej dostępną.

„Wykorzystanie nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy cyfryzacja będzie miało swoje odzwierciedlenie również w sztuce. Niedawno został stworzony pierwszy obraz przez komputerowy algorytm, dzieło te zostało sprzedane za kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Zarówno w biznesie, jak i w sztuce sztuczna inteligencja powoli będzie znajdowała swoje zastosowanie” – zaznacza Iwona Jarzębska, Dyrektor PR Banku Millennium.

„W sztuce najważniejszy jest przekaz emocji i wartości, które są efektem przemyśleń artysty. Natomiast tam gdzie chodzi o kreację, wartości duchowe jest jeszcze przestrzeń dla żywego człowieka i wartości, którym może posługiwać się tylko umysł ludzki. Być może sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana również do tworzenia sztuki, będą to jednak raczej eksperymenty wykorzystane na potrzeby rozwoju tej dziedziny” – podkreśla Piotr Lengiewicz- Prezes Domu Aukcyjnego Rempex.

Tegoroczny Kompas powstał na podstawie głosowania przedstawicieli 71 polskich galerii sztuki współczesnej – komercyjnych oraz publicznych. Zwycięzca rankingu otrzymał czek w wysokości 10 000 złotych, a artyści którzy zajęli 2. i 3. miejsce w zestawieniu – po 5 000 złotych. Nagrody, ufundowane przez Bank Millennium – mecenasa rankingu, zostały wręczone 13 grudnia w Warszawie podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Prace młodych artystów można oglądać do 19 grudnia 2018 w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.