Loading the player ...

Wypowiedź: Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie

Kubek z kawą, herbatą, woda i coś do przekąszenia – tak wyglądają biurka w wielu pracowników. Spożywanie napojów, czy posiłku w miejscu pracy w wielu firmach to standard, ale czy takie zachowanie jest dozwolone? Niekoniecznie, szef może tego zakazać.

– Jeżeli pracujemy przy komputerze powinniśmy szczególnie dbać o sprzęt przy którym pracujemy. Nie należy ustawiać szklanek z wodą, kawą herbatą przy klawiaturze, czy dokumentach żeby ich po prostu nie zalać. Do takich czynności pracownikowi służy 15 minutowa przerwa śniadaniowa, którą pracownik powinien wykorzystać – mówi Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.

Pracodawca może w regulaminie pracy i we właściwych dokumentach zabronić np. picia przy komputerze. Nie zawsze jednak stosowanie takich zakazów jest konieczne. Wiele osób pilnuje żeby nie zniszczyć firmowego sprzętu. Są jednak takie zawody, gdzie zakazy muszą być szczególnie przestrzegane.

– Bezpieczeństwo i higiena pracy na danym stanowisku musi być przestrzegana i nie można dopuścić do powstania zagrożenia np. w masarni pierścionki, obrączki i zegarki powinny być zdjęte. Mogą one przeszkadzać i zagrażać w wykonywaniu pracy – dodaje Maria Kacprzak-Rawa.

Podobne zakazy mogą dotyczyć  np. e-papierosów.