Loading the player ...

Wypowiedź: Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk, ekspert programu “1000 pierwszych dni dla zdrowia”

Słodycze od dzieciństwa kojarzą nam się z czymś przyjemnym. Dostajemy je w nagrodę, spożywamy z przyjemnością w miłym towarzystwie. Poprawiają nam nastrój. Dieta dzieci i młodzieży rzutuje na ich zdrowie, a im większe spożycie słodkich przekąsek, takich jak cukierki, czekolada czy ciastka, tym mniejsze ilości wartościowego pożywienia i tym samym, zagrożenie zaburzeniami rozwoju, nadwagą oraz otyłością.

Dziecko już przed urodzeniem jest łakomczuchem i lubi słodki smak. Tysiące lat temu to bardzo pomagało, aby człowiek żyjący w trudnym środowisku przeżył i był bezpieczny, słodkie było mleko mamy, słodkie były niektóre owoce, to był taki zastrzyk dobrej energii – mówi newsrm.tv Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk, ekspert programu “1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Rodzice często myślą, że skoro dziecko lubi słodki smak to trzeba mu podawać takie potrawy. Jak podkreśla Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk, ekspert programu “1000 pierwszych dni dla zdrowia” słodkiego smaku potrzebowali nasi przodkowie, obecnie go nie potrzebujemy. Po kilku miesiącach życia dziecka rodzice powinni rozszerzyć dietę malucha i dodać do niej warzywa. Zazwyczaj dziecko odrzuca smak warzyw ponieważ nie są słone, tłuste, ani słodkie. Jak wprowadzić do diety dziecka warzywa i co zrobić gdy ich nie polubi powiedziała newsrm.tv Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk, ekspert programu “1000 pierwszych dni dla zdrowia”.