Loading the player ...

Wypowiedź: Martyna Kucicka – Witek, kierownik ds. produktów ochronnych i majątkowych Nationale Nederlanden.

Wybór odpowiedniej polisy dla domu czy mieszkania wydaje się sprawą prostą. Jednak ilość opcji może przyprawić o zawrót głowy. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, a jakie elementy opcjonalne zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa?

Na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Najważniejszy jest zakres jej ubezpieczenia. A najkorzystniejszą opcją będzie ubezpieczenie w formule all risk. Co kryje się pod tym pojęciem? W skrócie jest to zapewnienie najszerszej ochrony ubezpieczeniowej. All risk – czyli od wszystkich ryzyk. Ten rodzaj zyskuje na coraz większej popularności wśród klientów. Jego zaletą jest to, że bez względu, jakie losowe zdarzenie nam się przydarzy, nie musimy się martwić, że o nim zapomnieliśmy podpisując umowę. Będą tu zarówno najczęstsze nieszczęśliwe zdarzenia takie jak pożar, zalanie, kradzież, czy włamanie, ale także nawet takie, o których nie pomyśleliśmy. Stanowi to niewątpliwy komfort dla użytkownika, a także zwiększa poczucie jego bezpieczeństwa. Jedynym ograniczeniem są zdarzenia, które zostały wyłączone z polisy.

Porysowaliśmy meble czy parkiet, pies pogryzł nam buty, a dzieci wylały sok na nową kanapę? Możemy również ubezpieczyć się przed takimi wymienionymi szkodami użytkowymi wyrządzonymi przez samego ubezpieczonego lub jego bliskich. Dlatego warto wybrać polisę, która będzie posiadać taką opcję.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują swoje mieszkanie np. studentom, jest ochrona przed kosztami zniszczeń. W takim wypadku warto pomyśleć o szerokim OC zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Wtedy niezależnie od tego, kto spowoduje szkodę, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie. Warto również wziąć pod uwagę opcje dodatkowe np. gdy po zalaniu mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania, ubezpieczyciel może zapewnić najemcy lokal zastępczy na czas remontu. W innym przypadku, gdy najemca wskutek szkody rezygnuje i rozwiąże umowę wynajmu, ubezpieczyciel może pokryć szkody wynikłe z przestoju w wynajmie, czyli utratą przychodu.

Kolejnym ważnym punktem jest suma ubezpieczenia. Niektóre ubezpieczenia zapewniają elastyczną sumę. Oznacza to, że ich cena jest stała. Natomiast gdy przyjdzie do wypłaty odszkodowania, jest ono wypłacane w zależności o rynkowej wartości nieruchomości na dzień szkody. I to bez dodatkowych dopłat.

Dla osób posiadających wiele nieruchomości dobrym wyjściem jest wybór multi polisy. Wtedy na jednej polisie możemy ubezpieczyć wszystkie nasze posiadłości. Jest to niewątpliwe ułatwienie nie tylko w zarządzaniu, ale także w płatnościach.