Loading the player ...

Wypowiedź: Aleksandra Kielan, dyrektor biura fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Ukryte gdzieś na dnie pudełka, zachomikowane na końcu szafki, lub plątające się po dnie kobiecej torebki – leki. Chowane na czarną godzinę, na niespodziewany ból czy wypadek. Jednak co zrobić, gdy orientujemy się, że lek jest dawno po terminie ważności? Ryzykować i brać, czy odpuścić? O kwestiach związanych z porządkowaniem domowej apteczki, uświadamianiu seniorów oraz profilaktyce cholesterolowej, rozmawiamy z Aleksandrą Kielan, dyrektor biura fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

– „Nasza fundacja jest dość młoda, zajmujemy się działaniami na rzecz zdrowia, staramy się prowadzić edukację zdrowotną, uświadamiać pacjenta, wzmacniać jego głos w debacie publicznej, ale również aktywizować go, aby stawał się takim samodzielnym, świadomym i odpowiedzialnym pacjentem w systemie ochrony zdrowia, który mógłby ten system, swoją wiedzą, trochę odciążyć.” – dla Newsrm.tv wyjaśnia Aleksandra Kielan.

Dzięki działaniom fundacji Polacy w coraz większym stopniu dbają o swoje zdrowie: wiedzą, jak postępować, by je zachować, a w razie choroby postępują odpowiedzialnie, by je odzyskać. Mają świadomość konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych, jako podstawy racjonalnego zarządzania swoim zdrowiem. Korzystają z dostępnej pomocy oraz sprawdzonych źródeł wiedzy oraz znają swoje prawa i je egzekwują.

Zapytaliśmy naszą ekspertkę o to, jakie obecnie kampanie prowadzi jej zespół:
– „Fundacja obecnie prowadzi kilka projektów. Chyba najbardziej znanym jest projekt Zdrowo Zaangażowani. Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia, które polegają na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. Naszym flagowym projektem jest jednak Przewietrz apteczkę!” – mówi dyrektor biura fundacji.

– „Inicjatywa Przewietrz apteczkę! powstała dwa lata temu. Przez ten czas prowadziliśmy działania w świecie wirtualnym, gdzie publikowaliśmy materiały edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych. Prowadzimy również działania w świecie rzeczywistym, które skoncentrowaliśmy na grupie seniorów, ponieważ to oni najczęściej popełniają błędy w farmakoterapii, ponieważ to one zażywają najwięcej leków, które mogą wchodzić ze sobą w niechciane reakcje. Prowadzimy więc warsztaty dla seniorów, jeździmy na uniwersytety trzeciego wieku, do domów dziennego pobytu, wszędzie tam, gdzie tych seniorów możemy znaleźć. Podczas tych warsztatów mówimy o tym w jaki sposób poprawnie te leki przechowywać, jeżeli zostały nam jakieś leki np. po antybiotykoterapii, to w jaki sposób bezpiecznie je utylizować, ale również jak kompletować swoją domową apteczkę, jak ona powinna wyglądać, w jakich miejscach powinniśmy te leki przechowywać. Staramy się pokazać ten aspekt praktyczny, bo on interesuje naszych odbiorców najbardziej. Prosimy aby ci seniorzy na warsztaty zabierali swoje apteczki, żeby na żywo pokazać im te praktyczne informacje.” – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Sektorem zdrowia w który szczególnie angażują się Zdrowo Zaangażowani jest ogólnopolski Tydzień dla serca. To cykliczna wydarzenie, które w tym roku obchodzone będzie w dniach 17-24 kwietnia. Jego głównym celem jest zapobieganie chorobom tego narządu poprzez zdrową dietę i zdrowy styl życia. Ponadto szczególny nacisk kładzie się na upowszechnienie wiedzy o chorobach serca oraz profilaktykę.

– „Obecnie pracujemy nad nowym projektem, o nazwie #weźsięzbadaj. Zauważyliśmy, że jest coraz większa potrzeba rozmawiania na temat chorób krążenia, które stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce. Dlatego będziemy starali się prowadzić edukację w tym zakresie, skupić się na tym, aby uświadomić ludzi na tematy związane z cholesterolem, jakie są prawidłowe wartości tego cholesterolu oraz będziemy mówić o ważności badań związanych z tym wskaźnikiem.” – podkreśla Aleksandra Kielan.