Wypowiedź: Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org
Z Internetu korzysta już prawie połowa ludzi na świecie, w Polsce jest to blisko 26 mln użytkowników. Średnio spędzamy około 6 godzin dziennie surfując w sieci, czyli ¼ doby. Jeśli nie chcemy narazić się na kłopoty, musimy dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i stosować kilka podstawowych zasad.
Według danych Komendy Głównej Policji w okresie od stycznia do listopada 2017 r. stwierdzono prawie 6 tys. przestępstw związanych z bankowością, z czego prawie jedna trzecia z nich (1,8 tys.) dotyczyła e-bankowości oraz phishingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucje. Aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa warto zapoznać się z zasadami, które mogą w przyszłości uchronić nas przed poważnymi problemami.
Dbaj o aktualizacje przeglądarki i systemu
Przeglądarki internetowe są najbardziej narażone na ataki cyberprzestępców. Dlatego programy, z których korzystamy, należy regularnie aktualizować do najnowszych wersji. Ważna jest też aktualizacja samego systemu operacyjnego, na którym pracujemy.
– Producenci przeglądarek oferują rozwiązania ułatwiające korzystanie z sieci w postaci wtyczek. Należy instalować tylko te pochodzące z oficjalnej strony producenta. Swoje bezpieczeństwo podniesiesz, instalując wtyczkę usuwającą reklamy, ponieważ często używają ich włamywacze – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy Kapitalni.org.
Uważaj podczas korzystania z sieci publicznych
Korzystanie z publicznej sieci www nie jest do końca bezpieczne. Jeśli nasze urządzenie przy łączeniu ze stroną nie używa szyfrowania, to niepożądane osoby mogą w prosty sposób przechwycić nasze loginy, hasła i wiadomości.
– Szczególną uwagę należy zwrócić podczas logowania się do serwisów społecznościowych lub bankowości internetowej. Jeżeli przy adresie www widnieje zielony symbol kłódki, nasze połączenie jest bezpieczne, natomiast jej brak jest niepokojący – w takim wypadku nie podawajmy żadnych danych – tłumaczy Tomasz Jaroszek.
Pomyśl zanim otworzysz maila
Coraz częściej zdarza się, że maile, które trafiają do naszej skrzynki, są wysyłane przez przestępców i mają na celu wyłudzenie naszych danych wrażliwych. Najczęściej cyberprzestępcy podszywają się pod banki oraz usługodawców.
– Aby pozostać bezpiecznym w sieci, warto stosować się do kilku zasad. Nie wysyłajmy naszych danych wrażliwych – instytucje finansowe nigdy nie proszą swoich klientów o podesłanie ich drogą elektroniczną. Nie powinniśmy również pobierać podejrzanych załączników i otwierać nieznanych linków. Żeby sprawdzić, dokąd przeniesie nas dany adres, wystarczy najechać na niego kursorem myszy – radzi ekspert
Gdy padniesz ofiarą cyberprzestępców
Gdy mamy podejrzenia, że ktoś próbuje wykraść pieniądze z naszego konta, powinniśmy jak najszybciej zadzwonić na infolinię banku i zweryfikować, czy nasze przypuszczenia są zasadne. Sprawdzenie stanu konta online jest niewystarczające, ponieważ strona przygotowana przez przestępców może pokazywać nam nieprawdziwą informację.
Natomiast, gdy ktoś włamie się na nasze konto email czy w portalu społecznościowym, należy od razu zmienić hasło dostępu. – Ważne, aby nie robić tego z naszego komputera, ponieważ ten może mieć zainstalowane oprogramowanie monitorujące klawiaturę. Należy także przeinstalować system i sprawdzić ustawienia skrzynki pocztowej – czy ktoś nie włączył wysyłania kopii naszych wiadomości na inny adres, lub nie zmienił metody odzyskiwania hasła – mówi Jaroszek.
Zgłoś sprawę policji
W wielu przypadkach warto zgłosić oszustwa i kradzieże policji. Jeśli chcesz dokonać zgłoszenia, po zabezpieczeniu dostępu do swoich kont i danych, zanotuj najważniejsze informacje i zbierz dostępne dowody, np. zrzuty stron internetowych, ekranu komputera itp. Zgodnie z prawem na zgłoszenie przestępstwa (w zależności od jego rodzaju) masz nawet kilka lat. Warto jednak nie zostawiać tego na ostatnią chwilę i zrobić to w ciągu najbliższych dni od zdarzenia.