Loading the player ...

Wypowiedź: Patrycja Wojsyk, redaktor naczelna fiszki.pl i Wydawnictwa Cztery Głowy 

Coraz częściej znajomość języka obcego to nie tylko przywilej, ale już potrzeba. Pracodawcy wymagają bardzo dobrej znajomości angielskiego, a często także i dodatkowego języka. Eksperci mówią, że możemy nauczyć się języka na poziomie C2 nawet w dwa lata. Jak to zrobić? 

Przede wszystkim trzeba wyznaczyć sobie jakiś cel i być zmotywowanym. Samo  stwierdzenie ‘nauczę się języka’ nie jest celem. Celem może być chęć wyjazdu zagranicę na studia bądź do wymarzonej pracy. Tak zdefiniowany plan sprawia, że jesteśmy w stanie regularnie się uczyć i zdobyć określone zamiary. 

Naukę najlepiej zacząć od lekcji z lektorem. Wskaże on odpowiednią wymowę poszczególnych słów i zdań, zwróci uwagę na najczęstsze błędy, podpowie jak można odpowiednio ułożyć język na podniebieniu, by słowa były dźwięczne i zrozumiałe. 

Po mniej więcej roku można zacząć zajęcia w grupie, bądź samemu. Obie metody mają swoje plusy i minusy. Zdecydowanie nauka w grupie jest dla osób, które potrzebują motywacji zewnętrznej i kogoś kto regularnie będzie sprawdzał postępy w czasie lekcji. Nauka indywidualna pozwala na dostosowanie tempa do własnych preferencji, wymaga jednak dużo samozaparcia.

Znajomość jednego języka obcego umożliwia szybsze uczenie się kolejnych. Przy posługiwaniu się 3 czy 4 językami nauka piątego to już tylko kwestia treningu i przyswojenia, a to trwa bardzo szybko.

Znajomość języka daje nam możliwość lepszej pracy w kraju, a także możliwość zatrudnienia poza granicami.