Loading the player ...

Wypowiedź: Elżbieta Wydra, Fundacja Alaska

Psychologowie i terapeuci przekonują, że obecność psów ma istotny wpływ na leczenie dzieci. Należy rozróżnić psiego terapeutę od psa towarzyszącego. Podczas gdy ten pierwszy skupia się na człowieku, drugi – na wykonywaniu określonych zadań wokół swojego opiekuna. Dogoterapia opiera się przede wszystkim na kontakcie ze zwierzęciem, bliskości, której często nie może zaspokoić drugi człowiek. 

Najciekawszymi naszymi historiami, które wydarzyły się Nam podczas zajęć z dogoterapii społecznej były oczywiście zajęcia z dziećmi, które były bardzo wycofane, z problemami, unikały kontaktu z dorosłymi ludźmi oraz były po trudnych traumatycznych przejściach. Takie dzieci generalnie nie chcą kontaktować się z dorosłymi. Dzięki psom i zajęciom, które z nimi robiliśmy, w formie zabawy czy sportu zaprzyjaźnialiśmy się z dziećmi. Były to przyjaźnie bardzo głębokie, stawaliśmy się ciociami, wujami, dzieci za nami tęskniły i dzięki psom podnosił im się poziom własnej wartości – mówi newsrm.tv Elżbieta Wydra z Fundacja Alaska.

Jak dodaje ekspertka dzieci często wybierają sobie psa, którego kochają najbardziej. Zazwyczaj chłopcy wybierają te psy silne, sportowe, którymi mogą się popisać w trakcie zajęć, a dziewczynki lubią suczki. Suczki są bardziej cierpliwe i czułe. O tym jak wyglądają zajęcia z dogoterapii z dziećmi i jak reagują dzieci na kontakt z psem powiedziała newsrm.tv Elżbieta Wydra z Fundacja Alaska.