Loading the player ...

Wypowiedź: Monika Stromkie –Złomaniec, poradnia dietetyczna Dietosfera.

Święta oprócz choinki i czasu spędzonego z bliskimi to także pyszne potrawy. W tym okresie jemy dużo, często i niezdrowo. Następstwem tego może być uczucie ciężkości i wyrzuty sumienia. Jak powrócić do formy sprzed świąt podpowiada specjalistka.

Jak się okazuje nie ma czegoś takiego jak specjalna dieta poświąteczna. Według eksperta najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybszy powrót do właściwej i prawidłowo zbilansowanej diety.

– Po pierwsze, to od czego powinniśmy zacząć, to rozpocząć dbanie o odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Warto zrezygnować w tym czasie z alkoholu, z ciemnej, czarnej herbaty długoparzonej. Przerzucić się na herbatę zieloną, czerwoną czy herbatę białą i zadbać o odpowiednią ilość płynów pod postacią dużej ilości wody mineralnej, zarówno gazowanej, jak i niegazowanej, powinno jej być około 2 litrów – mówi newsrm.tv Monika Stromkie – Złomaniec z poradni dietetycznej Dietosfera. Równie ważne jest odstawienie produktów wysokoprzetworzonych, czyli białego pieczywa oraz makaronów. Rezygnujemy także z produktów słodkich, wszelkich rogalików, batoników i ciast.

Co w takim razie jeść?

Przede wszystkim do naszej diety powinniśmy włączyć ciemne kasze, ciemny ryż. Bardzo ważne jest także jedzenie dużej ilości warzyw oraz owoców. Na te ostatnie powinniśmy jednak uważać ze względu na dużą zawartość cukrów prostych- ostrzega specjalistka.Bardzo ważne jest także regularne spożywanie posiłków. Powinniśmy jeść 5-6, a jeśli nasz dzień jest bardzo długi, nawet 7 posiłków dziennie w krótkich odstępach czasowych, co 2,5-3 godziny.

– Jeżeli mamy poczucie, że w okresie świątecznym czy Sylwestrowym troszeczkę za bardzo poszaleliśmy z jedzeniem, to wtedy warto zrobić sobie jeden, dwa dni płynne, jednak bazujące nie tylko na wodzie, ale także na świeżo wyciskanych sokach owocowych, warzywnych, także napojach fermentowanych, zupach typowo warzywnych, przecieranych – dodaje Monika Stromkie – Złomaniec.