Loading the player ...

Wypowiedź: Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna

Piękny, gęsty trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogródków. Mniej przyjemną czynnością natomiast jest jego koszenie. Można sobie jednak to ułatwić wybierając odpowiednie urządzenie. Na co zwrócić uwagę?

– Wybierając kosiarkę trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z ważniejszych czynników jest wielkość terenu, kolejny to dostępność źródeł energii np. jeżeli mamy mały ogródek przydomowy z powodzeniem możemy posłużyć się maszyną elektryczną – mówi newsrm.tv Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna – W tej chwili są dostępne różne maszyny, do różnych powierzchni i zastosowań. W przypadku wielohektarowych trawników najlepiej sprawdzą się traktory.

Przy nieco mniejszych ogrodach można pomyśleć o urządzeniu, za którym się chodzi elektrycznego lub spalinowego. Pierwsze sprawdzi się w przypadku niedużych powierzchni. Wielbiciele nowinek technicznych też znajdą coś dla siebie. Coraz większą popularnością cieszą się też tzw. kosiarki „inteligentne”. Automatyczne roboty koszące posiadają niewielkie noże, ostre niczym brzytwa, które perfekcyjnie strzygą trawę. Zwiększenie dokładności cięcia jest możliwe dzięki zastosowaniu funkcji spot cutting, która jest bardzo przydatna gdy chcemy wykosić obszary, z których niedawno usunęliśmy jakieś obiekty np. meble ogrodowe. Jest to specjalny tryb szybkiego koszenia ograniczonej powierzchni. Maszyna kosi trawę, poruszając się po ciasnej spirali, a gdy ukończy zadanie powraca do normalnego trybu pracy.

Zarówno koszenie, jak i ładowanie kosiarki, odbywa się automatycznie. Kiedy akumulator wymaga doładowania, kosiarka kieruje się do stacji ładującej, ładuje się, a następnie powraca do pracy. Ze względu na dużą częstotliwość koszenia, trawa wygląda znakomicie. Możliwości zmiany ustawień za pośrednictwem klawiatury i wyświetlacza sprawia że, maszynę można dostosować do trawników o skomplikowanym układzie, tak aby rezultaty pracy były zawsze doskonałe.