Loading the player ...

Wypowiedź: Robert Szczerba, wiceprezes Goldenmark SA.

Można kupić złotą sztabkę, złotą monetę albo wirtualne złoto. Inwestorzy często w ten sposób określają np. inwestycje w tzw. ETF-ach. Ile warte jest takie złoty i czy złoto może być rzeczywiście wirtualne?

– Spotykamy się czasem z określeniem o możliwości zakupu wirtualnego złota. Rzeczywiście takie stwierdzenia padają chociażby co do możliwości zakupu jednostek w funduszach inwestycyjnych tzw. ETF. Są to fundusze które emitują do sprzedaży swoje udziały. Ich cena jest całkowicie uzależniona od ceny złota na rynku a celem jest zarobienie na różnicach kursowych – mówi newsrm.tv Robert Szczerba, wiceprezes Goldenmark SA.

Fundusze ETF mają zabezpieczone wszystkie swoje udziały w fizycznym złocie. Kruszec jest przechowywany w niezależnych instytucjach, w bankach, sejfach. Inwestor jeżeli chce może odebrać swój udział. Najczęściej jednak celem jest zarobienie na różnicach kursowych.

Internetowe złoto

Złoto kupujemy nie tylko w stacjonarnych punktach ale także w Internecie. Co ciekawe w sieci nie mamy ograniczeń. Możemy kupić tyle złota ile chcemy, w przypadku tradycyjnych punktów ogranicza nas wielkość oferowanych sztabek. Czy to złoto jest wirtualne?

– W tym przypadku celem zakupów jest fizyczne złoto, które możemy zostawić ulokowane w jakimś skarbcu, banku albo też możemy odebrać pod postacią już konkretnej sztabki, gdy uzbieramy już jego odpowiednią ilość – dodaje Robert Szczerba.

W tym przypadku kupujemy złoto po kawałku wpłacając dowolne kwoty. Gdy uzbieramy potrzebną sumę to możemy odebrać sztabkę.

– Tego typu forma zakupu złota inwestycyjnego jest bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście tutaj warto sprawdzić czy dostawca który oferuje nam sprzedaż złota w ten sposób jest wiarygodny. Można sprawdzić jak długo firma działa na rynku, ilu klientów jej zaufało – wyjaśnia Robert Szczerba.

W Internecie najpopularniejszymi produktami są sztabki i monety o wadze jednej uncji, aczkolwiek niektórzy wybierają mniejsze gramatury. Sztabkę złota można już kupić od 200 zł, monetę srebrną o wadze jednej uncji poniżej 100 zł.