Loading the player ...

Wypowiedź: Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki i Opieki Zdrowej, dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ile politycy wiedzą o grypie? Czy grypa ich pokona? Parlamentarzyści zmierzyli się z 11 pytaniami dotyczącymi choroby. Efekt? Jedynie 28 proc. posłów poprawnie odpowiedziało na ponad połowę pytań.

– Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród posłów były w niektórych aspektach zaskakująco dobre, w innych wręcz dramatyczne. Pozytywnym jest fakt, że duża liczba posłów zadeklarowała, że się szczepi i zamierza to robić. Świadomość wśród grupy parlamentarnej jest nie najgorsza, nawet dużo wyższa niż średnia w społeczeństwie – mówi newsrm.tv Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki i Opieki Zdrowej.

Celem badania była popularyzacja wiedzy na temat grypy – epidemiologii, przebiegu, powikłań oraz możliwości zapobiegania. W badaniu wzięło udział 261 posłów (56,7%). Wśród ankietowanych posłów 74% uznało szczepienie przeciw grypie za najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobie, a aż 49% posłów zadeklarowało, regularne szczepienie przeciw grypie. Parlamentarzyści zgodnie przyznają, że grypa jest poważną chorobą stanowiącą zagrożenie dla indywidualnych pacjentów, a także zdrowia publicznego. Mimo dobrej wiedzy ogólnej, istnieją obszary, które wymagają poprawy.

– Stan zaszczepienia posłów jest wyższy niż populacji generalnej (49% vs 3,4%), dlatego konieczne jest zaangażowanie parlamentarzystów w promowanie szczepień. Akcja „Grypa w głowie polityka” była ważnym przedsięwzięciem. Zależało nam, aby posłowie, wśród natłoku obowiązków, zatrzymali się i zastanowili nad tematem grypy, ponieważ to oni decydują o zdrowiu publicznym, rozwiązaniach legislacyjnych i finansowych dotyczących szczepień ochronnych. Cieszę się, że 80% posłów nie lekceważy grypy i uważa ją za groźną chorobę” – powiedziała dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, która przygotowała merytoryczną analizę wyników akcji „Grypa w głowie polityka”.

Eksperci z OPZG podkreślają, że zapobieganie grypie poprzez szczepienia jest najskuteczniejszą drogą do ustrzeżenia się przed chorobą. Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych m.in. zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia zatok, zapalenia opon mózgowych. Zlekceważona grypa może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Na grypę najbardziej narażeni są seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy. Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest bez wątpienia czas od września do grudnia.