Wypowiedź: prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, ekspert Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Jak wynika z badań internetowych, na przełomie stycznia i lutego, przypada szczyt poszukiwań w internecie haseł grypa i szczepienia. O ile sezon grypowy faktycznie rozpoczyna się w styczniu, to informacji na temat szczepień przeciw grypie powinno się poszukiwać wcześniej, a mianowicie z początkiem września. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają jednak, że każda profilaktyka jest lepsza od leczenia i zachęcają osoby, które nie są zainfekowane, aby skorzystały jeszcze ze szczepień przeciw grypie.
– Od początku września odnotowaliśmy w Polsce już ponad 2 mln przypadków grypy lub chorób grypopodobnych i niestety prawie 5000 hospitalizacji z tego powodu. W stosunku do analogicznego okresu z roku ubiegłego odnotowaliśmy 10% wzrost liczby zachorowań co jest niepokojącym wskaźnikiem.
Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, dlatego niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą całkowicie ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg.
– Zalecamy szczepienia przeciw grypie począwszy od września. Jest już późno, ale można szczepić się nawet w styczniu. Proponujemy jednak, abyście myśleli Państwo o grypie znacznie wcześniej, już wtedy kiedy wracacie z wakacji.