Wypowiedź: lek. med. Grażyna Machura-Wiewiórko ekspert SP ZOZ Nr 1 w Wołominie, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Chorujący przewlekle na choroby układu oddechowego, sercowego lub cukrzycę to grupa zwiększonego ryzyka. Dla tych osób zachorowanie na grypę może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wirus może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
– Grypa jest bardzo groźną chorobą, szczególnie dla osób przewlekle chorych, zarówno dzieci jak i dorosłych. Kontakt z wirusem grypy powoduje nasilenie objawów chorobowych. Pacjent w takim przypadku musi przyjmować dodatkowe leki, czasem musi znaleźć się w szpitalu. Niejednokrotnie dla pacjenta może to się skończyć niebezpiecznie, nawet utratą życia – mówi newsrm.tv lek. med. Grażyna Machura-Wiewiórko ekspert SP ZOZ Nr 1 w Wołominie, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy jest częścią Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W 2015 roku obchodzony jest już po raz drugi. Oficjalna inauguracja obchodów przypada 1 października, ze względu na odbywający się w tym czasie Dzień Seniora. W ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, w ponad 20 miastach na terenie całego kraju, odbędą się akcje profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych.
Już 1 października 2015 r., mieszkańcy Wołomina, którzy mają mniej niż 65 lat oraz chorują przewlekle na choroby układu oddechowego, sercowego lub cukrzycę, będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie. Żeby zaszczepić się przed wirusem wystarczy przyjść do Miejskiego SP ZOZ Nr 1 przy ul. Prądzyńskiego 11 lub do Miejskiego SP ZOZ Nr 2 przy ul. Wileńskiej 75. Akcja potrwa od godz. 10 do 17, lub do wyczerpania dawek.
Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi.