Loading the player ...

Wypowiedź: dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, ordynator oddziału chorób płuc i niewydolności oddychania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, szefowa „Fundacji Oddech Nadziei”, prof. dr hab. med. Andrzej Fal – Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego, Centralny Szpital Kliniczny MSW, Klinika Alergologii

POChP jest bardzo groźną chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje ona 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Aż 75% chorych nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności.

– Przewlekła obturacyjna choroba POChP to nazwa dla dwóch znanych od dawna chorób, czyli przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy. Obie choroby występują jednocześnie u tej samej osoby. Są spowodowane paleniem papierosów, jest to główny czynnik powodujący chorobę – mówi newsrm.tv dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, ordynator oddziału chorób płuc i niewydolności oddychania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, szefowa „Fundacji Oddech Nadziei”.

Aż 85 proc. cierpiących na POChP to palacze lub byli palacze papierosów. Choroba jest poważna, jest drugą najczęstszą przewlekłą chorobą w Polsce. Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby.

– POChP jest groźne dlatego, że doprowadza do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Zmian nie możemy w prosty sposób, jakimś lekiem odwrócić. Tam dochodzi do zniszczenia struktury – wyjaśnia prof. dr hab. med. Andrzej Fal – Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego, Centralny Szpital Kliniczny MSW, Klinika Alergologii. – POChP to jest domena głównie mężczyzn po 40 roku życia w większości palących.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem, czyli duszność. POChP występuje najczęściej w średnim i starszym wieku. Wymaga nie tylko przyjmowania odpowiednich, zaleconych przez lekarza preparatów, ale również wprowadzenia zasadniczych zmian w trybie życia, a w szczególności wyeliminowania czynników ryzyka wyzwalających chorobę. Tylko prawidłowe połączenie wszystkich zaleceń lekarskich pomaga skutecznie kontrolować chorobę.

W ramach Światowego Dnia POChP organizowany jest konkurs Płuca Polski. Jego celem jest znalezienie osoby z największą pojemnością płuc oraz uświadomienie, że wcześnie wykonane badanie spirometryczne może znacznie zwiększyć szanse na wdrożenie prawidłowego leczenia. Akcja prowadzona jest we współpracy z siecią siłowni Pure Jatomi oraz Body Perfect i dedykowana jest klientom tych klubów. Bezpłatne badania spirometryczne wykonywane są przez wykwalifikowane pielęgniarki spirometryczne. Ambasadorem akcji jest Mamed Khalidov, który zachęca do wykonywania badań. Akcje odbędą się w Warszawie (18.11.2015 r.), Katowicach (27.11.2015 r.) i Gdyni (2.12.2015 r.) oraz w siłowni Body Perfect w Olsztynie (9.12.2015 r.). Spośród wszystkich osób, które wezmą udział w badaniach wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców – kobieta i mężczyzna o największej pojemności płuc. Laureaci otrzymają jednomiesięczne członkostwo w klubie oraz lot w tunelu aerodynamicznym Flyspot dla dwóch osób.