Loading the player ...

Wypowiedź: Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia

W krajach arabskich, podczas upałów, ludzie piją hektolitry gorącej herbaty z cytryną. Podobno działa ona i ochładza lepiej niż jakikolwiek inny, nawet zimny, napój. Jaka jest prawda? Co najlepiej pić w czasie upałów?

Gdy pojawiają się gorące temperatury ludzie intuicyjnie wybierają mocno zmrożone napoje – im więcej kostek lodu, tym lepiej. Wydaje nam się, że przyniesie nam to natychmiastowe orzeźwienie i pozwoli nam zwalczyć nieznośne uczucie gorąca. Jednak coraz częściej pojawiają się opinie, że w takich sytuacjach chłodne napoje warto zamienić na ciepłe – jak to robią ludzie w krajach arabskich.

„Jeżeli pijemy gorącą herbatę, faktycznie pocimy się zdecydowanie bardziej, co może schłodzić nasz organizm, natomiast nie odczujemy tego od razu. Lepsze są płyny, które po prostu są o temperaturze pokojowej. Nie są ani za zimne, ani za gorące.” mówi newsrm.tv Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

Podstawą oczywiście jest picie dużych ilości wody mineralnej, która nie tylko orzeźwia, ale również uzupełnia niedobory składników mineralnych, które tracimy razem z potem. Należy unikać napojów, które zawierają duże ilości cukru – soki, napoje gazowane, energetyki. Nie tylko zwiększają uczucie pragnienia, ale sprawiają także, że płyny dostarczane do organizmu gorzej się wchłaniają. Co więcej, nie należy pić kawy, mocnej herbaty, czy innych napojów, które zawierają kofeinę lub teinę. Te związki odwadniają nasz organizm i wypłukują z niego potrzebne witaminy i elektrolity. Jak mówi Hanna Stolińska, na jedną szklankę kawy lub herbaty powinniśmy wypić dwie szklanki wody.

Jeżeli nie jesteśmy największymi fanami picia wody mineralnej, to wystarczy trochę ją urozmaicić bez dodawania zbędnego cukru – plasterki owoców i warzyw takich jak cytryna, truskawki, ogórki czy dodanie ziół odświeżą smak zwykłej wody. Mitem jest również, że nie należy pić napojów izotonicznych. Kiedy się pocimy, taki napój najlepiej nas nawodni i dostarczy potrzebnych naszemu ciału składników – warto tylko zwrócić uwagę na zawartość i wybrać ten, który ma najmniej cukru.