Loading the player ...

Wypowiedź: Piotr Fronczewski, aktor, ambasador kampanii edukacyjnej Czadowe Domy.

Panuje powszechne przekonanie, że do zatruć czadem dochodzi tylko w miejscach starych, ubogich i wymagających gruntownego remontu. To nie prawda! Taka tragedia może spotkać również mieszkańców luksusowych domów.

Piotr Fronczewski podkreśla ogromne znaczenie kampanii edukacyjnej Czadowe Domy. Wynika to głównie ze znikomego poziomu świadomości i wiedzy społecznej na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla.

– Ja kojarzyłem tlenek węgla, tego niewidzialnego, niesłyszalnego i bezwonnego zabójcę wyłącznie z domami, pomieszczeniami, mieszkaniami niezamożnymi i ubogimi, gdzie substancja budowlana wymaga remontu, naprawy. – mówi newsrm.tv Piotr Fronczewski, aktor, ambasador kampanii edukacyjnej Czadowe Domy. – Okazuje się, że to się może zdarzyć w „czadowym domu” tzn. w domu zamożnym, wspaniałym, odjazdowym, wyposażonym we wszystko, co ułatwia nam życie.

W rzeczywistości możliwość zatrucia tlenkiem węgla jest tak samo duża w mieszkaniach starych i zaniedbanych, jak i nowych, luksusowych pomieszczeniach.

– Czad zwany inaczej tlenkiem węgla może pojawić się w każdej sytuacji – dodaje Piotr Fronczewski – Tam, gdzie dochodzi do spalania substancji, a to może być ogień opałowy, gaz ziemny, węgiel, benzyna.

Kampania „Czadowe Domy” to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, które ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat możliwych źródeł tlenku węgla oraz zagrożeń związanych z tym trującym gazem. Działania skierowane są do osób powyżej 25 roku życia zamieszkujących mieszkania i domy, także nowocześnie urządzone, wykorzystujące jako źródło ogrzewania: drewno, olej opałowy, gaz ziemny lub benzynę. W roli ambasadora występuje aktor Piotr Fronczewski, a we wcześniejszą edycję przedsięwzięcia zaangażowana była fotograf Lidia Popiel.

Na potrzeby kampanii powstało badanie „Honeywell Safety Index”, które uwidacznia niski poziom świadomości Polaków na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Kampania została objęta patronatem merytorycznym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza i patronatami honorowymi Izby Gospodarczej Gazownictwa, Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa „EDURA” oraz Poselskiego Zespołu Strażaków.