Loading the player ...

Wypowiedź: Bartłomiej Ślawski, Country Manager VMware w Polsce

Obecnie działy IT zaczynają mieć zupełnie inne znaczenie. To już nie jest optymalizacja kosztów, to już raczej są nowe pomysły na generowanie dodatkowego biznesu. W tym bardzo pomaga chmura i wszelkiego rodzaju rozwiązania chmurowe. To może być chmura prywatna, publiczna jak i hybrydowa – mówi newsrm.tv Bartłomiej Ślawski, Country Manager VMware w Polsce

Firmy zmniejszają inwestycje w stałe IT z 54 proc. do 37proc. Natomiast zwiększą swoje inwestycje w prywatną chmurę z 38 do 45 proc. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy VMware.

Analitycy rynku już oceniają, że nie ma już biznesu bez chmury. Takie rozwiązania przynoszą wiele korzyści np. szybkość, elastyczność, zmniejszenie time to market. Natomiast trzeba liczyć się też z zagrożeniami, które niesie z sobą przeniesienie danych do chmury.

– Bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa dla rozwiązań chmurowych. Musimy pamiętać o wszelkiego rodzaju legislacjach to są np. przepisy GIODO, prawo Polskie i Unii Europejskiej. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę – dodaje Bartłomiej Ślawski – Był taki okres, że wiele firm obawiało się o bezpieczeństwo w chmurze. Natomiast wszelkiego rodzaju nowoczesne rozwiązania podnoszą poziom bezpieczeństwa, który nie jest do uzyskania przez firmy na lokalnym rynku polskim.

Jeżeli ktoś planuje zainwestowanie w rozwiązania chmurowe to przede wszystkim trzeba zdecydować jaki rodzaj chmury jest nam potrzebny oraz jakie dane będziemy do tej chmury przenosić. W Polsce firmy coraz częściej inwestują w chmury prywatne.