Loading the player ...

Wypowiedź: Ewa Chodakowska, trenerka fitness, Daniel Kuczaj, trener personalny.

Zbliżająca się majówka kusi Polaków obrazem ogniska czy kiełbasy skwierczącej na grillu, a wszystko to z dodatkiem chłodnego alkoholu. Trenerzy personalni apelują jednak, aby nie zatracić się w leniuchowaniu i chociaż część swojego czasu wygospodarować na aktywność fizyczną. Rozmawiamy o tych kwestiach z Ewą Chodakowską i Danielem Kuczajem.

– „Ponieważ w majówkę zapowiada się fantastyczna pogoda, więc w te wolne dni, zamiast siedzieć w domu, zachęcam do wyjścia na powietrze, pobiegania po lesie czy wyskoczenia gdzieś rowerem. Ja osobiście pochodzę z Podhala, więc bardzo polecam wybranie się w góry, które o tej porze roku są przepiękne. Można więc spędzić ten czas aktywnie, a nie męcząc się w mieście, siedząc w czterech ścianach.” – dla Newsrm.tv mówi trener personalny, Daniel Kuczaj.

Majówka w tym zapowiada się na długi odpoczynek od pracy. Dni ustawowo wolne w od pracy to 1 (środa) i 3 (piątek) maja. Jeśli zatem weźmiemy jeden dzień urlopu 2 maja, będziemy mogli cieszyć się aż z 5 dni wolnych (od środy do niedzieli). Z kolei osoby, które chcą mieć jeszcze dłuższą majówkę 2019 – oprócz 2 maja – mogą wziąć także urlop 29 i 30 kwietnia.

Jak przedstawia się poziom aktywności fizycznej Polaków? Według badań WOBASZ z 2005 roku, 27% mężczyzn i 23% kobiet deklarowało dużą aktywność fizyczną w czasie wolnym od pracy, kolejne 12% zadeklarowało umiarkowaną. Jednakże, ponad 50% osób w wieku 20-74 lat charakteryzuje się małą lub nawet brakiem jakiekolwiek aktywności fizycznej w czasie wolnym. Badania zlecone firmie Kantar Public w 2018 roku, przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przedstawiają już znacznie bardziej pozytywny obraz. Jedna piąta Polaków spełnia światowe normy Organizacji Zdrowia, dotyczące poziomu aktywności fizycznej. Ponad 60% obywateli podejmuje transportową aktywność fizyczną: jeżdżą na rowerze lub spacerują w czasie wolnym. Niestety, kolejna część Polaków (24%) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, w jakikolwiek sposób związanej z chodzeniem czy przemieszczaniem się. W Europie rysuje się tendencja: im dalej na północ, tym więcej aktywności fizycznej. Polaków w tej kwestii wyprzedzają Szwedzi, Norwegowie czy Holendrzy, ale nasz kraj lepiej wypada pod tym względem niż np. Grecja czy Włochy. Najgorzej w kwestii wysiłku fizycznego prezentuje się grupa senioralna: według badań Multisport Index z 2018 roku, 60% osób po sześćdziesiątym roku życia, w ogóle nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.

Porady, jak aktywnie spędzić majówkę ma również Ewa Chodakowska: – „Majówka to taki okres, w którym często wyjeżdżamy na krótkie wakacje. Liczę więc na to, że Polacy nie spędzą tego tygodnia przy grillu i alkoholu, ale również jakieś dodatkowe aktywności. Liczę, że osoby, które mają tak dużo wolnego, znajdą chwilę, aby wygospodarować jakiś moment dla swojego zdrowia. Musimy pamiętać, że aktywność fizyczna to dbanie o siebie samego, to konieczność, która powinniśmy sami sobie zafundować. Bo kto będzie o nas dbał, jak nie my sami? Zwłaszcza, że podczas tego długiego wolnego, nie będzie już działać wymówka z brakiem czasu. Wykorzystajmy więc ten czas, żeby zaszczepić w sobie nutkę inspiracji do aktywności fizycznej.” – tłumaczy nasza ekspertka.

Pamiętajmy także o innych osobach w tą majówkę. Zachęćmy starszą mamę czy dziecko do wspólnej aktywności fizycznej. Co prawda nie ma uniwersalnej metody dla każdej osoby, ale każdemu należy przypomnieć, że zdrowie to priorytet – dlatego krótkie przemarsze czy spacery, mogą zdziałać wiele dobrego. Możemy takiej osobie pomóc również w inny sposób, np. poprzez małą „rewolucję” w szafkach kuchennych. Pozbycie się niektórych produktów z diety, pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie takich osób.