Loading the player ...

Wypowiedź: dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Lidia Gądek, Sejmowa Komisja Zdrowia, prof. Dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Niezmiennie niski poziom wyszczepialności i rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie przyniosły w sezonie grypowym 2016/2017 rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

– Tegoroczny sezon grypowy był wyjątkowy dla polskiej populacji, bardzo dużo zachorowań, dużo powikłań zapalnych, m.in. uszkodzenia niewydolności serca, krążenia, uszkodzenia słuchu, na szczęście stosunkowo mało powikłań ciężkich, czyli zgonów – mówi newsrm.tv Lidia Gądek, Sejmowa Komisja Zdrowia.

Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego w sezonie poprzednim. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Nowe standardy w szczepieniach

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ogłosili podczas tegorocznego Flu Meeting nowe standardy w szczepieniach, które pojawiły się w Polsce. To jedno z ważniejszych wyzwań, z którym muszą się zmierzyć. W związku z tym wypracowali oni nowe rekomendacje szczepień, rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

– Ze względu na to, że w poprzednich sezonach dominującym szczepem grypy, był wirus typy B, rekomendujemy bardzo silnie wprowadzenie szczepionki czterowalentnej przeciw grypie. Szczepionka czterowalentna to taka szczepionka, która zawiera materiał antygenowy dwóch typów wirusa typu A i dwóch typów wirusa typu B – mówi newsrm.tv prof. Dr hab. N. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Jest to bardzo duża zmiana w profilaktyce grypy. Przez ostanie trzydzieści lat na świecie stosowano jedynie szczepionki trójwalentne, zawierające materiał antygenowy dwóch typów wirusa A i jeden wirusa typu B. Wprowadzenie dodatkowego materiału antygenowego do szczepionki sprawi, że będziemy szerzej chronieni przeciw grypie. Szczepionka zostanie wprowadzona już w tym roku.

Zaszczep się przeciw grypie

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, brak apetytu, uczucie zmęczenia i rozbicia. Warto jednak pamiętać, że nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nawet o tym nie wiedząc, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Niestety wszczepialność w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w ostatnim sezonie utrzymała się na niskim poziomie 3,4%.