Wypowiedź: Michał Wilbrandt, Business Solution Unit Director w S&T Poland
Baza skierowań elektronicznych to element centralnego systemu, w którym dla każdego pacjenta rejestrowane będą informacje o wykonanych badaniach, zabiegach operacyjnych, diagnostyce i historii leczenia.
E-skierowanie, po Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) i E-Recepcie, to kolejny krok w postępującej informatyzacji publicznej służby zdrowia. Celem budowy elektronicznej platformy gromadzenia i wymiany informacji (P1) jest powstanie zintegrowanego środowiska podsystemów, które pozwolą na usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych, a także ich monitorowaniem i sprawozdawczością.
Autoryzowany dostęp do danych medycznych
Istotnym elementem wprowadzenia E-skierowania jest systemowe zagwarantowanie możliwości jego wystawienia tylko przez upoważnionych do tego pracowników medycznych.
E-skierowanie stanowi jeden z kluczowych elementów systemu e-usług, zaplanowanych do wdrożenia w ramach trwającego procesu cyfryzacji sektora medycznego w Polsce. Informatyzacja służby zdrowia, to przede wszystkim lepsza jakość i dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów i wsparcie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. To także ogromna szansa zidentyfikowania nowych możliwości uszczelnienia systemu opieki medycznej w Polsce i optymalizacji jej kosztów. Odpowiednie narzędzia informatyczne oraz sprawny przepływ informacji w administracji publicznej jest niezbędny do efektywnego planowania opieki zdrowotnej i prowadzenia kompleksowych analiz.