Loading the player ...

Wypowiedź: Marcin Szczygieł, Prezes Zarządu, SIG sp. z o. o.

Polski rynek budowlany rozwija się dynamicznie, z roku na rok powiększa się liczba nowo budowanych domów, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Polskie budownictwo ma jednak swoją charakterystykę. O tym, czym różnimy się od krajów zachodnich, jakie domy budują Polacy oraz czy smart dom to teraźniejszość, czy przyszłość pytamy Marcina Szczygła, Prezesa Zarządu SIG sp. z o.o

Obecnie w Polsce dominują domy jednorodzinne, z kolei w krajach zachodnich budowane są domy szeregowe lub bliźniacze. Polacy częściej stosują tradycyjne metody budowlane tzw. ciężkie. Natomiast na zachodzie popularne jest budownictwo lekkie czyli domy modułowe oraz konstrukcje szkieletowe. Różnice występują także w technologiach grzewczych – choć już tylko 30% nowo budowanych domów jest ogrzewana paliwami stałymi, to nadal podstawowym systemem ogrzewania jest gazowe. Natomiast w krajach zachodnich budowa często zaczyna się od zainstalowania pomp ciepła.

Pomimo, iż rzadziej stać nas na najnowsze technologie to jakość wykonania budynków nie odbiega już od europejskich standardów.
„Jakość wykonywania usług budowlanych wcale nie jest gorsza, wielu polskich fachowców pracuje na zachodzie i są wysoko cenieni. Coraz więcej decyduje się również wrócić lub pozostać w kraju ponieważ zarobki zaczynają być podobne do tych za granicą.” – mówi Marcin Szczygieł, Prezes Zarządu SIG sp. z o.o.
Typowy polski dom ma metraż około 120 – 150 m2 i jest niepodpiwniczony. Najczęściej posiada jedno piętro, poddasze i samodzielnie stojący garaż. Łącznie są to zazwyczaj 3 sypialnie. Na budowę domu przeciętnie wydajemy ok. 500 tysięcy złotych. Zdarza się, że budżet jest przekraczany, jednak nie o więcej niż 10 – 15% kosztu budowy. Finansowanie najczęściej odbywa się poprzez kredyty bankowe. Na budowę pierwszego domu zazwyczaj decydują się osoby poniżej 40. roku życia. Związane jest to z możliwościami finansowymi i potrzebą posiadania większej przestrzeni do życia, wynikającą z powiększenia rodziny.

Nowym trendem, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością są rozwiązania typu – smart dom. Jest to kompleksowy zestaw nowoczesnych rozwiązań umożliwiających zarządzanie domowymi urządzeniami, ogrzewaniem, oświetleniem oraz systemami bezpieczeństwa za pomocą smartfona. Coraz częściej systemy typu smart dom umożliwiają nam zdalne zarządzanie domem .
„W Polsce w każdym nowo budowanym domu montowane jest sterowanie ogrzewania – z ułożonym harmonogramem na godziny i dni w zależności od aktywności mieszkańców. Z kolei kwestie sterowania oświetleniem, zarządzania bezpieczeństwem domu, czyli monitoringiem, ochrona przeciwpożarowa, a także multimedialność, są jeszcze przed nami.” – dodaje nasz ekspert.
Jak podkreśla Prezes Zarządu SIG sp. z o. o., kompleksowe domy inteligentne to bliska przyszłość dla Polaków. Młodzi ludzie są skłonni do korzystania z nowych technologii. Ci, którzy zdecydują się na budowę domu w przyszłości, będą chcieli stosować je w możliwości sterowania budynkiem na odległość.