Loading the player ...

Technologia na stałe wkroczyła już do wielu obszarów działalności człowieka. Trendy technologiczne pochłonęły również biznes. Jednym z nich jest sztuczna inteligencja połączona wraz z zachowaniem człowieka. W jaki sposób wykrywanie emocji funkcjonuje w biznesie? Czy technologia zastąpi pracę człowieka?

Wypowiedź: Sławomir Lubak, lider obszaru Technology Strategy & Integration, Deloitte

Jak działają najnowsze trendy technologiczne?

Najnowsze trendy technologiczne są połączeniem sztucznej inteligencji i aspektów ludzkich. Między innymi wynikiem działań najnowszej technologii jest rozpoznawanie ludzkich emocji. Jest to ważna kwestia w przypadku kontaktów biznesowych z klientami i partnerami, ale też podczas wewnętrznego działania organizacji i firm. Przy pomocy sztucznej inteligencji będziemy w stanie wykryć emocje między innymi poprzez analizę obrazu, wyrazu twarzy, czy interpretację wypowiadanych zdań lub ich kontekstu. Pomocne są również czujniki, analiza fal mózgowych i natężenia elektrycznego ludzkiego ciała.

Czy ludzie stracą pracę przez rozwój nowoczesnych technologii?

– Ilość pracy nie zmieni się w sposób negatywny. Ważne będzie prawidłowe wykorzystanie umiejętności, które będą musiały ulec zmianiepodkreśla Sławomir Lubak, lider obszaru Technology Strategy & Integration w Deloitte. Firmy powinny zwrócić coraz większą uwagę na przekwalifikowanie pracowników oraz umiejętność współdziałania z technologią. Koniecznym będzie właściwe wykorzystanie środków i inwestycje w pracowników, by przygotować ich do pracy z nowymi technologiami.