Loading the player ...

Wypowiedź: Wojciech Sobieraj, prezes zarządu, Alior Bank.

Banki nie lubią niskich stóp procentowych. To nie jest środowisko, w którym zarabia się więcej. Myślę, że trzeba do tego się przyzwyczaić i nie liczyć na szybka podwyżkę, na to się nie zanosi – mówi newsrm.tv ostatnia decyzję RPP Wojciech Sobieraj, prezes zarządu, Alior Bank.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej, stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej, stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej.

– Patrząc na współczynniki makroekonomiczne, na deflację, z która mamy do czynienia jest miejsce na obniżkę stóp. To by była bardzo zła wiadomość dla banków. Natomiast zupełnie inaczej może to będzie wyglądało już za parę miesięcy, kiedy to Amerykanie zaczną podnosić stopy – mówi newsrm.tv Wojciech Sobieraj. – Na razie jest miejsce na obniżkę, ale co będzie, gdy polskie stopy będą już naprawdę bardzo niskie, a Amerykanie zaczną podwyższać. Tego boi się cały świat, a zwłaszcza takie rynki jak polski, gdzie mogłoby to skutkować odpływem kapitału.