Loading the player ...

Wypowiedź: Michał Filipkiewicz, biuro prasowe portalu Praca.pl

Język czeski jest bardziej pożądany przez pracodawców niż francuski – wynika z analiz portalu Praca.pl. Zainteresowanie tym językiem w ostatnim czasie wzrosło. Ponad 7 proc ogłoszeń zawierało wymóg znajomości tego języka. Analiza trendów na przestrzeni ostatniego roku pokazuje także  wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców osobami mówiącymi po niemiecku, to kryterium znalazło się w 23 proc. ofert pracy. Nadal najbardziej poszukiwanym językiem jest angielski, jest on wymagany w ponad połowie ogłoszeń.

– Wśród ogłoszeń znalazły się także takie języki jak fiński, szwedzki, słowacki. Związane jest to z faktem, że w Polsce powstaje coraz więcej centrów usług wspólnych. W nich Polacy obsługują klientów z innych państw i w związku z tym wymóg znajomości tych nietypowych języków staje się coraz częstszy – mówi newsrm.tv Michał Filipkiewicz, biuro prasowe portalu Praca.pl.

Najwięcej ofert pracy dotyczyło Sprzedaży i Obsługi Klienta – 30 proc wszystkich ofert pracy koncentrowało się właśnie na tym obszarze. Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując ilość ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać 5 proc.  spadek popytu na pracowników. Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze IT. Wprawdzie 15 proc. wszystkich ofert pracy dotyczyło w Q3 2015 roku programowania, a 10 proc. Administracji IT, to w porównaniu zarówno do ubiegłego roku jak i poprzedniego kwartału widać nieznaczny spadek udziału tych ofert w całości ogłoszeń. W tej branży nadal niepodzielnie króluje Java – jest to najbardziej poszukiwany przez pracodawców język programowania. Wzrosła natomiast ilość pracy dla pracowników fizycznych. Jest to związane nie tylko z okresem wakacyjnym, ale ogólnie ożywieniem gospodarki. W analogicznym okresie ubiegłego roku praca fizyczna stanowiła 10 proc. wszystkich ogłoszeń. Obecnie – ponad 13 proc.

Do najbardziej popularnych branż należą również: Przemysł i Produkcja – 9,5 proc. całości ogłoszeń, Finanse i Bankowość  – 8,2 proc., Inżynieria i projektowanie – 7,7 proc. (nieznaczny wzrost udziału ogłoszeń w porównaniu do poprzedniego kwartału), Księgowość i Audyt – 8,6 proc.

Badanie pokazało także, że pracę najszybciej można znaleźć w województwie mazowieckim, 16,5 proc. wszystkich ofert pracy. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie, 12,2 proc., kolejne miejsce zajmuje dolnośląskie, 12 proc.