Loading the player ...

Wypowiedź: Marta Pokutycka – Mądrala, rzecznik prasowy Nationale Nederlanden

Blisko 40 proc. Polaków doświadczyło przynajmniej raz przykrego losowego zdarzenia w miejscu zamieszkania. Staramy się zabezpieczać swoje domy, m.in. za pomocą monitoringu lub systemów antywłamaniowych. Większość przyznaje jednak, że dba o bezpieczeństwo nieruchomości, wykupując ubezpieczenie. Według badań polisę mieszkaniową posiada już 55 proc. Polaków.

Polski rynek mieszkaniowy nieustannie się rozwija – liczba nieruchomości stale rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce tylko w 2017 roku rozpoczęto budowę 206 tysięcy mieszkań.

Wypadki chodzą po domach

Prawie 40 proc. uczestników badania przynajmniej raz w życiu spotkało się z wypadkiem, który doprowadził do zniszczeń lub szkód w miejscu swojego zamieszkania. Najczęściej występującą sytuacją są zalania (21 proc. wskazań). Polacy przyznają, że źródłem szkód są również zjawiska pogodowe (10 proc.), a także włamania (8 proc.). Zdecydowanie rzadziej wynikają one z działań zwierząt domowych (8 proc.) czy domowników (3 proc.).

Co ciekawe, prawie połowa Polaków twierdzi, że najważniejszym elementem znajdującym się na terenie ich nieruchomości jest sprzęt RTV/AGD. Wskazuje go blisko połowa ankietowanych (48 proc.), w szczególności młodzi, gdzie ten odsetek jest jeszcze większy (54 proc. osób przed 30. rokiem życia). Ponad jedna czwarta Polaków przyznaje, że najcenniejsze dla nich są meble, natomiast co piąty wskazał na biżuterię, zegarki i inne elementy garderoby. Co dziesiąty respondent uważa, że największą wartość ma dla niego roślinność w ogrodzie.

Dbamy o bezpieczeństwo

Większość Polaków stara się dbać o bezpieczeństwo swojego domu. Blisko 87 proc. ankietowanych wskazuje, że posiada przynajmniej jeden element, który ich zdaniem zabezpiecza nieruchomość. Dla 55 proc. Polaków takim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie mieszkania. Co więcej, blisko co trzeci posiada drzwi lub rolety antywłamaniowe, 27 proc. stróżującego psa, a co piąty monitoring lub ochronę.

Ubezpieczenie nieruchomości jest oznaką dbałości o bezpieczeństwo przede wszystkim dla mieszkańców miast. Wśród osób mieszkających na wsi, taki sposób zabezpieczenia domu wskazało tylko 46 proc. Co ciekawe, ci ostatni są najliczniejszą grupą, która wskazuje, że to pies strzeże ich nieruchomości.

Ubezpieczamy siebie i bliskich

Atrakcyjna cena polisy skłoniłaby do jej zakupu 23 proc. Polaków, natomiast szeroki zakres ochrony przekonałby 16 proc. z nich. Najczęściej na cenę wskazują osoby młode (32 proc.). Badani między 30. a 39. rokiem życia liczą się natomiast najbardziej z rekomendacją najbliższych (19 proc.). Do zakupu mogłoby ich przekonać także losowe zdarzenie w bliskim otoczeniu (22 proc.).