Loading the player ...

Wypowiedź: Francois Colombie, przewodniczący rady nadzorczej Auchan Polska i Ukraina.

Podatek od handlowy chociaż jeszcze nie wszedł, już wywołuje spore poruszenie. Batalia o nową daninę traw i przeniosła się już poza granice kraju. Toczą się rozmowy miedzy polskim rządem a Komisją Europejską. Co oznacza wprowadzenie takiego podatku?

– Są różne projekty, trwają dyskusje pomiędzy rządem a parlamentem, organizacjami handlowymi. To fakt, że pierwszy projekt był trochę specyficzny – mówi newsrm.tv Francois Colombie, przewodniczący rady nadzorczej Auchan Polska i Ukraina.

Jak informuje Francois Colombie zyski firm nie są, aż tak duże żeby mogły one udźwignąć wysokie obciążenia, gdyż zysk netto z działalności w Polsce wynosi 1,2% od obrotu: – Ludzie myślą, że są kosmiczne zyski, a to nieprawda. Ja myślę, że oni to rozumieli, bo jeśli nie ma potencjalnego zysku, nie ma inwestycji i wszystko się wali – wyjaśnia Francois Colombie.

Jak ocenia przewodniczący rady nadzorczej Auchan konsekwencją źle przygotowanego projektu podatku może być zwolnienie tempa rozwoju. I przyznał, że teraz zaczyna być bardziej rozsądna dyskusja około tego projektu. – Ja myślę, że trzeba szukać innych bardziej solidarnych źródeł finansowania – mówi Francois Colombie.