Loading the player ...

Wypowiedź: Janusz Krzyczkowski, Sales Manager IPR-Insights Poland.

Według badań IDC 51 proc. oprogramowania w firmach jest oprogramowaniem za licencjonowanym niewłaściwie. Problem dotyczy właściwie każdej firmy w naszym kraju. 25 proc. oprogramowania pochodzi z nieznanego źródła i na pewno jest to oprogramowanie nielegalne – mówi newsrm.tv Janusz Krzyczkowski, Sales Manager IPR-Insights Poland.

Jak szacuje IDC łączna wartość w Polsce oprogramowania bez ważnej licencji wynosi ok. 2 mld zł rocznie. Braki w licencjach mogą powodować roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich, a kary mogą być bardzo dotkliwe. Odpowiedzialność z tytułu posiadania nielegalnego oprogramowania nie tylko dotyczy firm, które posiadają takie oprogramowanie, ale także samych osób zarządzających. Grozi za to do 5 lat więzienia. Można jednak uniknąć problemów.

– Najprościej jest wykorzystywać oprogramowanie do zarządzania licencjami. Jak wynika z naszych doświadczeń tego typu rozwiązanie powoduje, że firma potrafi zaoszczędzić do 1/3 wartości licencji – dodaje Janusz Krzyczkowski. – Po pierwsze inwentaryzujemy całe oprogramowanie jakim firma dysponuje, badamy jakie firma ma prawa do wykorzystanych licencji. Następnie pozbywamy się rzeczy, które są niepotrzebne i niewykorzystywane. Czasami zmniejszamy albo zmieniamy wersję oprogramowania, które wykorzystywane jest przez firmę, aby zmniejszyć jego koszty.

Szacuje się, że 70 proc. firm nabywa aplikacje, których później nie używa, 50 proc. oprogramowania serwerowego jest wykorzystywane niezgodnie z wymogami, natomiast 25 proc. programów w firmach pochodzi z nieznanego źródła.