Loading the player ...

Wypowiedź: Robert Śniegocki, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, Grupa Goldenmark.

 

Były wielkie spadki i szok na rynku giełdowym oraz finansowym – wynik referendum w Wielkiej Brytanii wywołał poruszenie na całym świecie i spowodował straty dla wielu inwestorów. Teraz sytuacja się uspokoiła, ale nadal inwestorzy mogą czuć obawy o to, co stanie się dalej. Są też tacy, którzy na Brexicie zarobili. To osoby, które zainwestowały w złoto. Czy trend się utrzyma?

 – Dzisiaj mamy więcej pytań dotyczących tego jak będzie wyglądał świat po Brexicie niż przed samym referendum, którego efektu myślę, że niewielu się spodziewało. Inwestorzy zastanawiają się, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku giełd, walut w najbliższych miesiącach i latach – mówi newsrm.tv Robert Śniegocki, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, Grupa Goldenmark.

 Ciekawe zjawisko miało miejsce na rynku złota. Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzmocniła notowania kruszcu. – Kolejny raz potwierdziła się teza mówiąca, że złoto doskonale sprawdza się w czasach niepewności i niepokojów. Cena uncji przekroczyła 1300 dolarów – dodaje Robert Śniegocki.

 Co będzie dalej i czy złoto może jeszcze zyskiwać? Jak zauważa ekspert cały czas jesteśmy w okresie dość dużej niepewności. Na to jak będzie się kształtowała cena złota na rynku wpływ będzie miało wiele czynników m.in. jaki będzie kształt Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, czy dojdzie do referendum niepodległościowego w Szkocji i Irlandii Północnej. Niestabilna jest także sytuacja sektora finansowego, szczególnie niemieckiego banku inwestycyjnego Deutsche Bank. Co ciekawe powrót rezerw złota do skarbców narodowych rozważają Austria Niemcy i Holandia.

 – Każdorazowy sygnał z rynku, że dzieje się źle, że jest duża niepewność i dezorientacja wśród inwestorów sprawia, że poszukiwane są rozwiązania bezpieczne. Takim jest niewątpliwie złoto – wyjaśnia Robert Śniegocki i dodaje. – Dzisiaj mamy do czynienia ze spektakularnym wzrostem wartości złota. Kruszec zyskuje od początku roku, czyli zanim jeszcze znany był wynik referendum w Wielkiej Brytanii. To pokazuje, że inwestor, który poważnie i racjonalnie myśli o swoich aktywach powinien mieć część fizyczną w złocie.

 Każdą inwestycję należy jednak przemyśleć i odnieść do aktualnej sytuacji rynkowej. Obecnie banki inwestycyjne podają różne prognozy co do przewidywanej ceny złota w najbliższych kwartałach, od 1000 aż do 1500 dolarów za uncję.