Czy Ukraińcy wyemigrują z Polski? Jedynie 2,6% spełnia kryteria Berlina

Od tygodni jesteśmy straszeni masową emigracją ukraińskich pracowników do Niemiec w związku z uchwaleniem nowego prawodawstwa. Ułatwia ono podjęcie pracy za naszą zachodnią granicą. Czy faktycznie czeka nas wkrótce poważne wyzwanie i brak rąk do pracy?

Komentarz: Damian Kołata, Associate w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Projekt nowej ustawy został dopiero zatwierdzony przez rząd, więc czeka go jeszcze proces legislacyjny w niemieckim parlamencie. Oznacza to, że na finalne potwierdzenie prawne musimy jeszcze trochę poczekać. Jeśli parlament uchwali ustawę bez zbędnej zwłoki i faktycznie będzie obowiązywać  najwcześniej od 2020 r. to niemiecki rynek pracy otworzy się na pracowników spoza UE. Jednak będzie to otwarcie jedynie na pracowników, którzy będą wykonywać pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom.

Praca w Niemczech – jakie wymagania trzeba spełnić?

Osoby chcące rozpocząć legalną pracę w Niemczech muszą znać język niemiecki (przedstawiając dokument potwierdzający jego znajomość) oraz udokumentować wystarczającą ilość środków pieniężnych, które pozwolą utrzymać się do czasu znalezienie pracy (max. 6 miesięcy). W tym czasie pracownik nie będzie mógł starać się o żadne zasiłki socjalne. Ponadto pracownik musi legitymować się wykształceniem wyższym lub zawodowym, a aby uzyskać finalnie wizę, niezbędne będzie przedstawienie umowy o pracę. Zatem w porównaniu do polskich warunków – rozpoczęcie pracy w Niemczech będzie wymagało pokonania wielu formalności i udowodnienia swoich kwalifikacji.

Emigracja pracowników z Ukrainy – kto spełnia wymagania?

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej UW oraz EWL S.A., aż 76% pracujących w Polsce pracowników z Ukrainy słyszało o nowych regulacjach dotyczących rynku pracy w Niemczech. Jednakże ponad połowa z nich (52,8%) nie wie, co za sobą niosą i jakie wymagania stawiają przed pracownikami.

Ponadto, znajomość języka niemieckiego, będąca jedną z głównym wymagań w stosunku do pracowników, jest nadal dużą barierą. Prawie 3/4 Ukraińców (70,4%) nie zna zupełnie niemieckiego, a kolejne 21,1% określa znajomość na poziomie „źle”, co świadczy o tym, że uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zdolność porozumiewania się po niemiecku będzie niezwykle trudnym zadaniem. Jedynie 2,6% Ukraińców spełnia obecnie główne kryteria rządu w Berlinie.

Według zamierzeń niemieckiego rządu, tolerancyjne prawo będzie obowiązywać przez 2,5 roku i zostanie przedłużone jedynie w przypadku istotnych korzyści. Wymagania, które zostaną narzucone przez niemieckie prawodawstwo, będą więc istotną przeszkodą dla znakomitej większości pracowników, którzy znaleźli zatrudnienie  w Polsce.