W autobusach, tramwajach i na stacjach metra można zobaczyć naklejki z kodami QR, którymi od 2 kwietnia trzeba będzie skasować bilet w aplikacji mobilnej. Na wszystkich stacjach metra są także bramki z czytnikami kodów z ekranów telefonów i biletów pojazdowych.

Pierwsze naklejki z kodami QR pojawiły się już na stacjach metra, w autobusach i tramwajach. W pojazdach umieszczane są na pewnej wysokości naprzeciwko wszystkich drzwi, a na stacjach metra przy bramkach i windach. W pojazdach dwukierunkowych czyli pociągach SKM, KM, WKD i niektórych tramwajach jedna naklejka jest umieszczana w pobliżu pary drzwi.

Skasujemy bilety kupione przez komórkę

Naklejki pojawią się we wszystkich pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego i na stacjach metra do piątku 2 kwietnia bo od tego dnia zmienią się zasady korzystania z biletów kupionych przez aplikacje na smartfony. Będzie można jednorazowo kupić ich więcej, bo nie będą od razu skasowane tak jak to jest dziś. Podobnie jak bilet kartonikowy, bilet z aplikacji trzeba będzie skasować po wejściu do pojazdu lub przed przekroczeniem linii bramek w metrze i dopiero od tego momentu będzie on ważny. Bilety będą kasowane poprzez zbliżenie telefonu do kodu QR w pojeździe lub na stacji metra. Kupione ale nieskasowane bilety poczekają na następną podróż.

Szczegółowe informacje o nowych zasadach korzystania z biletów kupionych w aplikacjach na smartfony są dostępne na stronie wtp.waw.pl.

Wszystkie stacje M1 i M2 z czytnikami kodów QR

Na wszystkich stacjach metra są już bramki z czytnikami kodów QR. Czytniki umożliwiają otwarcie bramki biletami pojazdowymi (papierowe bilety z automatów zainstalowanych w pojazdach WTP) oraz kupionymi w aplikacjach na smartfony. Wystarczy zbliżyć do nich kod QR na bilecie lub ekranie telefonu; papierowa wejściówka do metra nie jest już potrzebna.

Bramki metra modernizowaliśmy etapami. Najpierw na linii M1 – kody „czytają” szerokie bramki dla pasażerów z dziećmi w wózkach, z rowerem lub dużym bagażem. Na każdej stacji M1 są dwie takie bramki – po jednej z każdej strony peronu. Teraz zakończył się montaż czytników w bramkach na stacjach centralnego odcinka M2 – Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Czytniki są przy szerokich, bagażowych bramkach na każdej głowicy stacji.
Na stacjach M2 na kolejnych odcinkach na Pradze-Północ i Targówku: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka oraz na Woli: Płocka, Młynów i Księcia Janusza wszystkie bramki od początku są wyposażone w czytniki kodów QR. Podobnie będzie na obecnie budowanych stacjach.