Loading the player ...

Wypowiedź: Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, lek. med. Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców RCKiK w Warszawie

Wypadki, katastrofy, operacje we wszystkich tych sytuacjach do ratowania życia potrzebna jest krew. Jej nie można niczym zastąpić. Dlatego tak ważne jest, aby ją oddawać.

– Krew jest materiałem, który jest nam niezbędny do życia na co dzień. W razie utraty, któregoś ze składników krwi nie możemy go zastąpić niczym innym. Dlatego tak istotne jest żebyśmy cały czas pamiętali o tym, że powinniśmy krew oddawać – mówi newsrm.tv Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

We wtorek 22 września w Warszawie odbywać się będzie Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK). Organizatorem akcji pod hasłem „Moja krew, Twoje życie” jest Fundacja PKO Banku Polskiego, a partnerem – Narodowe Centrum Krwi. W Warszawie krew będzie można oddawać w godz. 9.00 – 15.00, w ambulansie, który zatrzyma się pod Centralą Banku, przy ul. Puławskiej 15.

– Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 65 roku życia. Musi ważyć minimum 50 kilogramów i mieć dobry stan zdrowia. Nie może cierpieć na choroby przewlekłe, nawracające i wymagające leczenia, czy stany infekcyjne – mówi lek. med. Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców RCKiK w Warszawie.

Podczas drugiej już w tym roku edycji BAHK odwiedziła m.in. Rowy, Radom, Zakopane, Toruń, Wysokie Mazowieckie, Białymstok, Zamość i Mońki. W sumie w tym roku do akcji dołączyło ponad 1680 osób, dzięki którym udało się zebrać aż 757 litrów tego cennego leku!

W ramach bankowej akcji krew można oddawać także w dowolnym miejscu i terminie – w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju. Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu krwiodawstwa wraz z certyfikatem wcześniej pobranym ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego (www.fundacjapkobp.pl), po oddaniu krwi poprosić o jego podstemplowanie, a następnie przesłać go na adres Fundacji (mail: fundacja@pkobp.pl lub tradycyjną pocztą: Fundacja PKO Banku Polskiego, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa).

Dla osób, które podczas tegorocznej akcji trzykrotnie oddadzą krew, w tym co najmniej raz w czasie zbiórki organizowanej z BAHK, Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała upominki niespodzianki. Akcja trwa do 31 stycznia 2016 roku.

Zbiórki krwi Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, prowadzone są od 2009 roku. Dotychczas przyłączyło się do niej już ponad 8,9 tys. osób. Dzięki temu udało się zebrać i przekazać potrzebującym ponad 4 tys. litrów krwi.