Loading the player ...

Wypowiedź: Ireneusz Wojciechowski, członek Zarządu Toyota Bank Polska SA

Banki sięgają do kieszeni klientów. Rosną opłaty za prowadzenie konta, obsługę kart, infolinię i inne usługi. Powód? Obniżka interchange, która uszczupliła przychody banków, wzrosła też składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

– Nie sprawdziły się prognozy, które mówiły, że obniżenie interchange spowoduje wzrost ilości sklepów lub też obniżenie cen. Natomiast faktem jest, że rosną ceny w bankach i końcowy klient niestety płaci więcej – mówi newsrm.tv Ireneusz Wojciechowski, Członek Zarządu Toyota Bank Polska SA.

Szacuje się, że ten trend przez jakiś czas się jeszcze utrzyma, bo banki tracą nie tylko na interchange. Niskie stopy procentowe powodują, że marże są dużo mniejsze.

– Rekomendowany jest przegląd tego co posiadamy jako klienci. Faktem jest, że w ostatnich latach klienci zbudowali sobie relacje z wieloma bankami np. w jednym banku konto a w innym karta. To może już powodować nieefektywność naszego portfela – dodaje Ireneusz Wojciechowski, Członek Zarządu Toyota Bank Polska SA. – Ja osobiście uważam, że jest to sytuacja, która się wyhamuje w najbliższym czasie. Raczej nie spodziewam się, że ceny będą rosły, bo nie ma do tego podstaw. Jest to reakcja na to co zdarzyło się w ostatnim czasie w sektorze bankowym.