Wypowiedź: Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Afrykański pomór świń atakuje kolejne obszary Polski. Choroba rozprzestrzenia się na kolejne powiaty i stanowi ogromne zagrożenia dla całego przemysłu mięsnego – alarmuje Krajowa Izba Lekarsko- Weterynaryjna.
– Jak wskazuje dochodzenie epizootyczne głównym czynnikiem był czynnik ludzki, czyli niekontrolowany handel zakażonymi sztukami trzody chlewnej. Dlatego my w imieniu Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej apelujemy do Ministra o wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia na każde przemieszczenie trzody chlewnej na terenie całego kraju. Obowiązek powinien dotyczyć każdych przesyłek mięsa wieprzowego – mówi newsrm.tv Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i dodaje. – W tej chwili w naszym odczuciu zajmujemy się gaszeniem pożarów. Musimy się skoncentrować na prewencji na terenie całego kraju.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apelujemy o przywrócenia instytucji:
1. Świadectwa zdrowia dla świń – w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie ASF;
2. Świadectwa zdrowia dla mięsa wieprzowego – dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.
W ocenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjna niezbędne jest również rozszerzenie programu bioasekuracji na teren całego kraju. Obecnie zasady te są stosowane tylko w strefie występowania ASF. Konieczne może być również zaostrzenie przepisów dotyczących znakowanie zwierząt. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna postuluje, aby każda świnia była obowiązkowo znakowana tuż po odsadzeniu od maciory. Ponadto Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna po raz kolejny apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą powołująca do życia Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.