Loading the player ...

Wypowiedź: Dominika Maciołek, Trener biznesu w firmie Maciołek i Wspólnicy

Pokolenie X, czyli osoby w wieku 50-60 lat reprezentują wychowanie w uległości, a już zwłaszcza kobiety. Młodsze pokolenie Y, tzw. milenialsi są bardziej asertywni, komunikują swoje potrzeby w sposób dosadny i konkretny. Czy to powód konfliktu między pokoleniami?

Asertywność jest to umiejętność spokojnego wyrażania własnego zdania, emocji, obrony praw społecznych nie naruszając przy tym praw i psychicznego terytorium innych osób. Polacy generalnie są wychowani w bardzo takiej kulturze uległej, to w zasadzie od szkoły podstawowej, zwłaszcza jeżeli mówimy o asertywności kobiet. Natomiast boimy się asertywności, bo boimy się odrzucenia, że ktoś o nas źle pomyśli, że popsują się nasze relacje, bo boimy się reakcji z tej drugiej strony. – mówi Dominika Maciołek, Trener biznesu w firmie Maciołek i Wspólnicy

Warto podkreślić, że asertywności warto się uczyć i świadomie budować tę umiejętność pewności siebie. Bardzo często jest ona błędnie rozumiana z agresją. Jednak mimo wszystko powinniśmy odmawiać oraz stawiać swoje granice. Głównym takim obszarem, na który powinniśmy zwracać uwagę, to jest przede wszystkim komunikowanie swoich potrzeb. Jeżeli nie będziemy tego robić, wówczas nie możemy oczekiwać, że ktoś się domyśli, jakie są nasze potrzeby, jakie są nasze intencje. Sami musimy o siebie zadbać.

Pokolenie X, czyli pokolenie naszych rodziców, aktualnie 50-60 latkowie, są to osoby, które komunikują się w sposób mocno uległy. Dla nich taka komunikacja jest normalna, wręcz standardowa, oni nie znają innego zachowania. Pokolenie milenialsów, czyli obecnie 30parolatkowie nazywane pokoleniem Y, to osoby świadome swoich potrzeb. Stawiają na rozwój osobisty, bardzo mocno bronią swoich praw i chcą się komunikować właśnie w sposób asertywny. Starsze pokolenia o tych młodszych mówią, że są roszczeniowi, że są leniwi i tu dochodzi momentami do naturalnego konfliktu pokoleń. – dodaje Maciołek. Milenialsi stanowią generacje bardziej asertywną, dzięki czemu są bardziej pewni siebie i bardziej świadomi swoich potrzeb.