Loading the player ...

Wypowiedź: Marta Ulicka, kierownik zespołu rehabilitantów, MEDI-system

Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi starszymi – zachorować można już w wieku 20, 30 czy 40 lat. U młodych  dolegliwość tę charakteryzuje dziedziczność, wskazująca na istnienie pojedynczego genu, którego mutacje warunkują chorobę. Dziedziczna postać choroby ma przebieg zazwyczaj ostry.

Wczesna postać Alzheimera jest chorobą genetyczną. Na nią mogą zapadać osoby przed 60-tym rokiem życia, zdarza się, że osoby mają 17 czy 30 lat kiedy następuje pierwsza diagnoza. Objawy nie różnią się diametralnie u ludzi młodych i starszych. Natomiast gwałtowność objawów i nagły postęp choroby to jest znak wyróżniający Alzheimera, który występuje u ludzi młodych. Głównie występują zaburzenia pamięci, pacjenci nie potrafią przyswajać świeżych informacji, tracą zdolność uczenia się, zmienia się ich osobowość. Gubią się na początku w miejscach dla siebie nowych, potem nie potrafią się odnaleźć we własnym mieszkaniu. Wielokrotnie odpowiadają jednym słowem na zadawane przez nas pytania, później dochodzą rożnego rodzaju omamy słuchowe i wzrokowe, widzą ludzi których nie ma w ich otoczeniu – mówi newsrm.tv Marta Ulicka, kierownik zespołu rehabilitantów, MEDI-system.

Czynnikiem ryzyka występowania tej choroby są uwarunkowania genetyczne. Jak dodaje Marta Ulicka, można zrobić wcześniej badania genetyczne, które mogą potwierdzić bądź wykluczyć tę dolegliwość. Wiek, płeć żeńska, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niski poziom wykształcenia – to pozostałe czynniki, które mogą mieć wpływ na zachorowanie.