Loading the player ...

Wypowiedź: Bartłomiej Czernecki, dyrektor zarządzający  Noidss

Wyższe kary dla pijanych, alkoblokada oraz utrata prawa jazdy na trzy miesiące dla kierowców, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h – to tylko niektóre ze zmian w prawie drogowy. Prezydent w kwietniu podpisał nowelizację ustawy.

Surowiej będą karani kierowcy jeżdżący na podwójnym gazie. Sąd będzie mógł nakazać zamontowanie w samochodzie skazanej za jazdę pod wpływem alkoblokady.

– Osoba wsiadająca do pojazdu poddaje się próbie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli urządzenie pokaże przekroczenie dozwolonej wartości w Polsce wówczas nie będzie można uruchomić pojazdu – wyjaśnia działanie urządzenia Bartłomiej Czernecki, dyrektor zarządzający Noidss.

Rozszerzony został także katalog wykroczeń i przestępstw, za które grozi utrata prawa jazdy. Kierowca, który przekroczy 24 punkty karne, będzie musiał w ciągu miesiąca odbyć obowiązkowe szkolenie. Jeżeli tego nie zrobi straci prawo jazdy. Już nie tak łatwo będzie pozbyć się tzw punktów. Szkolenie będzie trwało 28 godzin, a nie jak dotychczas tylko 6.