Loading the player ...

Wypowiedź: dr n. med. Tomasz Srebnicki, Warszawski Uniwersytet Medyczny

ADHD, czyli nadpobudliwość psychorunowa, kojarzy nam się głównie z dziećmi, ponieważ to one najczęściej cierpią na tą przypadłość. Jednak nie każdy wie, że ta choroba może występować również u dorosłych. Jak ADHD wpływa na dorosłe życie? 

-U większości osób, które chorowały na ADHD w dzieciństwie, w późniejszym wieku objawy wycofują się. Jest jednak grupa dorosłych, u których objawy utrzymują się w pełnym wymiarze – mówi newsrm.tv dr n. med. Tomasz Srebnicki. Chociaż w dużej mierze ta choroba wpływa negatywnie na nasze życie, to można też znaleźć jej pozytywne strony.

Osoby z ADHD są przede wszystkim bardziej kreatywne. Sprawdzają się one w pracy jako dziennikarze, policjanci, strażacy, czyli we wszystkich tych zawodach, w których występuje krótki, intensywny wysiłek fizyczny przynoszący szybkie nagrody. Jak mówi Tomasz Srebnicki, dorosłe osoby z ADHD bardzo rzadko zgłaszają się na leczenie, ponieważ często nauczyły się po prostu same sobie radzić z objawami, bądź zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na nadpobudliwość psychorunową. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nasilenia się objawów ADHD warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.