Loading the player ...

Wypowiedź: Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości, serwis Domiporta

Od momentu odbioru kluczy do wprowadzenia się do nowego mieszkanie minie co najmniej 12 tygodni. Jeśli zależy nam na czasie, warto rozważyć opcję „pod klucz” u dewelopera. Pamiętajmy też, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zapewnić sobie ekipę budowlaną.

Aby sprawdzić, ile czasu trwa wykończenie mieszkania  za przykład posłuży lokal kupiony na rynku pierwotnym o powierzchni ok. 60 m2 , który jest przeznaczony dla rodziny 2+1. Do wyboru mamy kilka opcji – zatrudnić architekta i ekipę wykonawczą, zdecydować się na wersję “pod klucz” od dewelopera lub wykańczać samemu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, poszczególne etapy będą podobne, różnić się będą tylko koniecznością naszego zaangażowania w prowadzone prace.

Uzgodnienie projektu wykończenia i urządzenia mieszkania

Zazwyczaj potrzebne są 2-3 spotkania, aby powstał projekt koncepcyjny (zawiera zwykle rzuty płaskie na których pokazany jest układ funkcjonalny naszego mieszkania), a potem wykonawczy (zawarte są w nim m.in. wytyczne dla fachowców odnośnie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz rysunki zabudowy kuchennej). Opracowanie tych projektów zajmuje nie mniej niż 4 tygodnie.

Wybór ekipy budowlanej

Na dobrą ekipę czeka się nawet kilka miesięcy, gdyż wielu fachowców wyjechało za granicę. Wiele jest też przypadków przerywania już rozpoczętych prac, kiedy to właściciel mieszkania zostaje na przysłowiowym lodzie. Dlatego, gdy część prac planujemy powierzyć specjalistom, musimy zacząć ich poszukiwać z dużym wyprzedzeniem. O sprawdzoną ekipę możemy zapytać wśród znajomych i rodziny, w mediach społecznościowych, bądź przejrzeć ogłoszenia firm wykończeniowych. Takich kłopotów unikniemy, gdy wybierzemy wersję pod klucz u dewelopera, który współpracuje z firmami remontowymi i to nim spoczywa obowiązek sprawdzenia ich dostępności, a potem kontrola przeprowadzanych przez nich prac. Również architekci współpracują z zaprzyjaźnionymi fachowcami, co może ograniczyć ryzyko, że „fachowcy” znikną oni z dnia na dzień.

Prowadzenie prac budowlano-wykończeniowych

Wraz z dostawą materiałów w mieszkaniu powinna pojawić się ekipa fachowców, która – jeśli to konieczne – wyburzy i postawi nowe ścianki działowe, przesunie w odpowiednie miejsca punkty elektryczne, a także instalacji wodno-kanalizacyjnej. Potem prowadzone będą kolejne prace związane z wykończeniem łazienki, układaniem podłóg, montażem mebli kuchennych (wraz z wbudowanym sprzętem AGD) i drzwi wewnętrznych. Poza tym instalowany będzie osprzęt elektryczny i lampy. Na koniec po odbiorze wszystkich prac i wykonaniu poprawek, ustawiane będą zamówione wcześniej meble w salonie i sypialniach. Ten proces zarówno deweloper, jak i firmy współpracujące z architektem przewidują zwykle od 10 do 12 tygodni.

Co wydłuża proces wykańczania mieszkania

Jeśli zatrudniamy sami różne ekipy do poszczególnych prac, dużym problem jest kontrola rzetelności ich wykonania. Jedni fachowcy zrzucają odpowiedzialność na następnych, w efekcie trzeba poprawiać niedoróbki, a to skutkuje przedłużeniem się wykończenia mieszkania.

Gdy wybierzemy współpracę z architektem i jego zaufaną ekipą lub wykończenie “pod klucz” przez dewelopera najprawdopodobniej uda nam się wprowadzić do urządzonego mieszkania po około 10-12 tygodniach. Jest to oczywiście czas orientacyjny, który może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Jeśli zaś będziemy robić większość prac sami lub ze znajomymi fachowcami, to rzadko kiedy udaje się zakończyć prace w przewidzianym terminie. Nawet jeśli mamy pewne doświadczenie w wykonywaniu niektórych prac, to i tak w pojedynkę nie będziemy w stanie zrobić ich tak sprawnie jak grupa fachowców. Jedynym atutem tego rozwiązania są mniejsze koszty prac, więc można to rozważyć, gdy mamy ograniczony budżet na całe przedsięwzięcie.