Właścicielem portalu jest newsroommedia
Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
Najnowsze newsy
- Wyszczepialność przeciw grypie w Polsce jedną z najgorszych w Europie
- Innowacyjne firmy inwestują w działy zakupów
- Value Engineering, czyli Inżynieria wartości – nowy trend czy tymczasowa moda?
- Uważaj. Coraz więcej osób ma alergiczny nieżyt nosa
- Wiosna niełaskawa dla chorych na POChP
- Rynek fitness w Polsce rośnie. Przychody klubów wyniosły 3,7 mld zł
16 stycznia 2018
Uważaj na odblaski. Co trzeci produkt nie spełnia wymogów
Wypowiedź: Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę odzież ostrzegawczą, akcesoria odblaskowe i ochronniki słuchu. Efekt? Zakwestionowano ponad 30 proc. produktów m.in. z powodu negatywnych wyników badań laboratoryjnych, błędów w instrukcjach użytkowania oraz braku deklaracji zgodności potwierdzającej przeprowadzenie przez producenta procedury oceny zgodności.
Co druga kamizelka ostrzegawcza zbadana w laboratorium miała zaniżony współczynnik luminancji świetlnej. Oznacza to brak odpowiedniej widoczności użytkownika, co stwarza zagrożenie dla jego zdrowia i życia, gdy porusza się poboczem. W przypadku odblasków nie stwierdzono takich nieprawidłowości, były natomiast zastrzeżenia do instrukcji użytkowania. Z powodów niezgodności formalnych inspektorzy zakwestionowali też 5 ochronników słuchu.
Kontrola odbyła się w II kwartale 2017 r. w dziewięciu województwach. Inspektorzy sprawdzali głównie hurtownie i sklepy. Przyjrzeli się 53 produktom i zakwestionowali 16 z nich (30,2 proc.), m.in. z powodu negatywnych wyników badań laboratoryjnych, błędów w instrukcjach użytkowania oraz braku deklaracji zgodności potwierdzającej przeprowadzenie przez producenta procedury oceny zgodności.
Większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła błędy. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w pięciu sprawach.
UOKiK radzi: Kupuj i używaj odblasków z głową
- Uważaj na gadżety. Firmy często rozdają akcesoria, które przypominają odblaski. Nie wiadomo jednak, czy mają odpowiednie właściwości, bo nie zostały poddane procedurze oceny zgodności. Potwierdzeniem, że element odblaskowy spełnia wymagania jest znak CE, umieszczany bezpośrednio na odblasku lub na dołączonej etykiecie.
- Ważne informacje. Zwróć uwagę, czy na opakowaniu lub etykiecie jest nazwa producenta i typ odblasku (1 – swobodnie wiszący, 2 – do zdejmowania, 3 – przytwierdzany na stałe).
- Instrukcja użytkowania. Musi być napisana po polsku. Dowiesz się z niej m.in. jak
i gdzie zamocować odblask, jak go prawidłowo używać, w jakich warunkach go nie stosować i jak go przechowywać, aby nie stracił właściwości. - Bądź widoczny. Noś odblask tak, aby oświetlały go reflektory samochodu. Im niżej, tym lepiej. Dzięki temu kierowca wcześniej cię zauważy. Nie zasłaniaj odblasku szalikiem lub torbą.
- Prawa ręka lub noga. Mocuj elementy odblaskowe od strony ruchu pojazdów. Jeśli zgodnie z przepisami idziesz lewą stroną drogi, noś odblask na prawej ręce lub nodze.
- Sprawdzaj stan odblasków. Jeśli naszyta na ubranie lub plecak taśma odblaskowa się wytarła, np. w praniu, wymień ją. Jeśli do odblasku z tworzywa sztucznego dostała się woda, kup nowy, bo stary pod wpływem wilgoci utracił właściwości.
- Masz wątpliwości? Skontaktuj się z Inspekcją Handlową.
Ostatnie materiały z tej kategorii
-
Wygodniej dziedziczyć pieniądze czy złoto?
Wypowiedź: Marta Dębska, ekspert Grupy Goldenmark Szacuje się,...
-
Dlaczego pracownicy odchodzą? Coraz częściej powodem jest szef
Wypowiedź: Agnieszka Pietrasik, ekspert Hays Poland. Powszechnie znane...
-
Budowlanka w tarapatach. Czy grozi nam fala upadłości?
Wypowiedź: Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny...
Najnowsze komunikaty z tej kategorii
-
MARSH RISK DAY – NOWE WYZWANIA W ZAKRESIE UBEZPIECZEŃ I ZARZĄDZANIA RYZYKIEM
Marsh Risk Day to konferencja poświęcona nowym...
-
Toruńska Mini Lista Przebojów
Impreza charytatywna, od 26 lat organizowana prywatnie...
-
Dobra wiadomość dla studentów kierunków ze specjalnością nauczycielską. W budżecie nowego konkursu NCBR przeznaczono na ich rozwój 200 mln zł
– Poprawa jakości kształcenia na wszystkich szczeblach...