Loading the player ...

Wypowiedź: Magdalena Hertel z BTL Polska.

Aż 10 000 kroków, czyli ok. 6-8 km dziennie –  taką odległość zdrowy człowiek powinien przemierzyć każdego dnia. Chodzenie to jeden z najtańszych i najmniej wymagających rodzajów aktywności fizycznej. Nie istnieją żadne ograniczenia, nie potrzeba również specjalnych predyspozycji. Dzięki chodzeniu możemy zarówno poprawić kondycję, jak i stan swojego zdrowia. Czynność ta pozwala na ustabilizowanie ciśnienia krwi, dotlenienie organizmu, obniżenie poziomu złego cholesterolu, wzmocnienie i wysmuklenie mięśni, poprawienie krążenia i pracy serca, zmniejszenie poziomu stresu i spalenie kalorii. W jaki sposób chodzić, aby poprawić swoje zdrowie i kondycję?

– Jeżeli chodzi o efektywność chodu to powinniśmy zwrócić uwagę na to żeby zmieniać tempo chodzenia. Są to tzw. interwały. Dzięki nim możemy zwiększać naszą wytrzymałość, wydolność i jednocześnie zrzucić parę kilogramów – mówi newsrm.tv Magdalena Hertel z BTL Polska.

Czym jest trening interwałowy? To przeplatanie odcinków pokonywanych szybszym i wolniejszym marszem. Jeżeli jesteś już w stanie chodzić przez godzinę bez przerwy, włącz do swojego treningu 3-4 fazy szybkiego marszu, utrzymaj to tempo przez 5 minut. Efekty zauważysz już po pierwszej sesji. Poprawi to wytrzymałość, dzięki czemu zaczniesz chodzić szybciej i dłużej, żegnając się z zadyszką! 

Podstawę stanowią techniki szybkiego marszu, czyli odpowiednia praca stóp i rąk. Należy zwrócić również uwagę na wyprostowaną sylwetkę oraz starać nie pochylać się do przodu. Lekceważenie tej zasady może skutkować zablokowaniem oddechu i złapaniem kolki – prawdziwej zmory każdego sportowca!

Zwróć uwagę na nogi

Istnieją dwa sposoby, które mogą znacznie przyspieszyć ruch. Pierwszym z nich jest zwiększenie częstotliwości kroków. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe przetaczanie stopy. Warto starać się wykonywać więcej kroków, pamiętając by odpychać się mocniej palcami. Zwiększy to dynamikę ruchu.

Kolejnym sposobem jest zwiększenie zakresu kroku. Skup się na wydłużeniu kroku, a zaskoczą cię efekty! W tym przypadku nasze serce będzie szybciej pracowało. Jeżeli poczujesz zadyszkę, wróć do rytmu, który był dla Ciebie bardziej komfortowy. Zwiększając zakres ruchu, włącz do pracy biodra. Ważne, aby pozostały one stabilne stanowiąc przedłużenie ruchu nóg. Technika ta pozwala także na szybsze wzmocnienie pośladków oraz tylnej części ud.

Pracuj rękami

Zaskakujący może wydać się fakt, że ręce naprawdę pomagają podczas chodzenia! Działają praktycznie jak wahadła. Aby spełniały swoją rolę, należy je zgiąć w łokciach pod kątem prostym, a dłonie zwinąć w pięści. Sam ruch wykonujemy luźno i swobodnie.

Do dzieła!

Odpowiedni sposób chodzenia może poprawić stan zdrowia, zapewnić smukłą sylwetkę, a także poprawić samopoczucie. Warto jednak pamiętać, taka czynność, aby była efektywna musi być wykonywana regularnie i z zastosowaniem odpowiedniej techniki. Stosując się do powyższych wskazówek, wkrótce możesz dorównać Robertowi Korzeniowskiemu!