Jak wspierać ambicję dziecka i sprawić, że polubi naukę?

Pamiętamy doskonale czasy, gdy nauka do sprawdzianu z historii nie należała do najciekawszych zajęć, bo za oknem świeciło słońce, a koledzy grali w piłkę. Przy dobrych wzorcach przekazywanych od najmłodszych lat przez rodziców, uczenie się nowych rzeczy wcale nie musi być męką. Co zrobić, by nie zniechęcić naszego dziecka do nauki, a wręcz przeciwnie – skutecznie je zmotywować?

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko osiągało jak najlepsze wyniki nie tylko w szkole, ale także poza nią – w pierwszej kolejności warto zastanowić się jakie są jego zainteresowania i pod nie dopasować konkretne działania. Jest także kilka rzeczy, których wprowadzenie w życie może pomóc w zachęcaniu naszego dziecka do kreatywnych działań, niezależnie od jego poziomu motywacji.

Pokazuj ciekawe, innowacyjne pomysły

Nauka nie musi być nudna! Warto od samego początku udowadniać to dziecku na każdym kroku. Zabierając je na interaktywne wystawy w takie miejsca jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Centrum Nauki Experyment w Gdyni, pokażesz dziecku świat matematyki i fizyki z zupełnie innej, nieznanej mu dotąd strony. Kiedy wszystkiego będzie mogło dotknąć i doświadczyć na własnej skórze, przekona się, że naukowcy, którzy wymyślili te wszystkie skomplikowane rzeczy, musieli być naprawdę ciekawymi ludźmi. Wizyta na pokazie najnowszych gadżetów technologicznych lub w planetarium być może zakotwiczy w główce naszej pociechy myśl „Też tak chcę!” i zmotywuje je do pielęgnowania tej idei i ciągłego rozwoju w danej dziedzinie. 

Pomagaj, ale nie wyręczaj

Staraj się pomagać dziecku w codziennych zmaganiach z nauką, ale nie wyręczaj go w tej czynności. Badanie zrealizowane przez Squla.pl „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” pokazało, że prawie 40% polskich dzieci spędza do 2 godzin dziennie na odrabianiu prac domowych, a rodzice pomagają dziecku średnio 2 razy
w tygodniu w tej czynności. Wsparcie rodzica w nauce planowania czasu na naukę i obowiązki jest niezastąpione, jednak należy wiedzieć kiedy pomaganie zamienia się w wyręczanie.

Nie oceniaj i nie porównuj – wspieraj  

Skup się na mocnych stronach swojego dziecka, a nie jego kolegów i koleżanek z klasy, czy rodzeństwa. Pamiętaj także, by podkreślać i chwalić sukcesy dziecka (nawet te małe), a nie wytykać jego braki lub porażki. Wspieranie zalet Twojego dziecka wzmocni jego poczucie własnej wartości, a jak wiemy – wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt. Ważna jest również rozmowa z dzieckiem o jego zainteresowaniach i pasjach, a także o tym, co go cieszy, a co przeraża.