Warszawski budżet obywatelski – znamy zwycięskie projekty

Fot. Urząd m.st. Warszawy

Znamy już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Na piątkowej konferencji (na pl. Defilad) poznaliśmy projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Głosować mógł każdy warszawiak, niezależnie od dzielnicy w której mieszka. Dzięki tysiącom głosów zostaną zrealizowane projekty upiększające nasze miasto, czyniąc je bardziej atrakcyjnym.

                              liczba_głosujących

– Dzisiejsze spotkanie to zwieńczenie procesu wielomiesięcznych działań. Procesu, który pokazał wielkie zaangażowanie mieszkańców Warszawy, wyzwolił ich potencjał, rozmowy o potrzebach, pobudził współdziałanie. – powiedziała Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy podczas ogłaszania wyników głosowania. – Sukces warszawskiego budżetu partycypacyjnego to przede wszystkim Wasz sukces, sukces mieszkańców, którym serdecznie dziękuję za zainteresowanie oraz za udział w przedsięwzięciu. Przed nami teraz realizacja projektów wybranych przez mieszkańców. Ucząc się na tegorocznych doświadczeniach, rozpoczynamy również planowanie kolejnego budżetu, podsumujemy efekty, przyjrzymy się projektom. Na tej podstawie, ale także ocen i rekomendacji ekspertów i naszych partnerów podejmiemy decyzję co do przyszłego kształtu i kwoty przeznaczonej na kolejny budżet partycypacyjny. Dziś mogę powiedzieć, że chciałabym, aby w kolejnej edycji warszawiacy mieli do podziału większą kwotę.

 

W ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 26 milionów złotych. Zgłoszonych zostało ponad 2200 projektów, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1390 dotyczących 18 dzielnic Warszawy. Głosowało prawie 167 tys. warszawiaków.

Największe zainteresowanie wyborami projektów było w dzielnicy Ursynów, gdzie swoje głosy oddało aż 15,51 procent mieszkańców dzielnicy. Kolejnymi są Mokotów i Wawer.

W sumie oddanych zostało 148 814 ważnych głosów. 42 113 osób głosowało w sposób tradycyjny, natomiast 106 701 oddało głosy przez Internet. Nieważnych głosów było 18 078 (oddanych przez Internet: 14 013, w formie papierowej 4 065). Główne powody nieważnych głosów to: niepotwierdzenie linka aktywacyjnego, głosy podwójne, z brakiem lub błędnym numerem PESEL, bez podpisanej karty papierowej.

Co ważne, jeśli pierwsze projekty (z największą liczbą głosów) nie wyczerpały puli pieniędzy w danej dzielnicy, wówczas dobierany był do realizacji kolejny projekt, który mieścił się w ramach finansowych. Nie musiał to być trzeci, czy czwarty po głosowaniu, ale nawet szósty czy siódmy ze zgłoszonych. Ważne, żeby wystarczyło na niego pieniędzy.