Usługi lokalizacji mogą pomóc zwiększyć zyski w branży retail

Smartfony zawładnęły każdym aspektem naszego codziennego życia, w tym także zakupami. Według wyników badania przeprowadzonego przez Google, Ipsos MediaCT i Sterling Brands, 71 proc. klientów, którzy na swoim smartfonie sprawdzają informacje podczas zakupów w sklepie, mówi, że jest to ważny element robienia zakupów. [i]

Niestety aż 66 proc. ankietowanych podaje, że próbowało dotrzeć do potrzebnych informacji o towarach w sklepie, ale nie udało im się ich znaleźć. Natomiast ponad 40 proc. respondentów powiedziało, że wyszło ze sklepu z uczuciem frustracji i raczej będą robić zakupy gdzie indziej.[ii]

Faktem jest, że większość kupujących używa smartfonów w sklepach i wielu już nie wróci do sklepu, jeśli nie będą mogli znaleźć potrzebnych informacji. Dlatego warto zaoferować klientom lepsze środowisko robienia zakupów w sklepie przez zapewnienie im dostępu do potrzebnych informacji za pośrednictwem urządzeń, które klienci zawsze mają przy sobie.

Jest na to łatwy sposób. Instalowane obecnie w sklepach sieci i systemy analityczne pozwalają wykorzystać działające w smartfonach technologie lokalizacji Wi-Fi i Bluetooth Smart do prowadzenia personalizowanej interakcji z klientami w oparciu o aplikację lojalnościową lub inny interfejs w telefonie.

Technologia mobilna z funkcją lokalizacji daje wiele możliwości:

  • Stymulowanie zakupów impulsowych. Możliwość wysyłania kuponów rabatowych w zależności od historii zakupów danego klienta lub jego położenia w sklepie w celu zachęcenia do dodatkowych zakupów.
  • Lepszy standard obsługi. Możliwość witania klientów po imieniu na ekranie smartfona, kiedy wchodzą do sklepu albo wyznaczenia  pracownika, który pomoże klientowi przebywającemu (według danych dostarczonych przez system lokalizacji) dłużej w danym dziale sklepu.
  • Dostęp w czasie rzeczywistym do informacji o przepływie ruchu w sklepie. System natychmiast powiadamia, jeżeli przy kasach lub w danym dziale sklepu potrzebnych jest więcej pracowników obsługi.
  • Oszczędność czasu dla klientów. Możliwość udostępniania mapy i przesyłania dokładnych wskazówek, żeby klienci mogli szybko znaleźć produkty, których szukają.
  • Długoterminowe analizy procesów w sklepie. Możliwość porównywania przepływu ruchu w sklepie i zachowania klientów, pomagająca ustalić jaki układ sklepu i ekspozycji towaru zapewnia najwyższą sprzedaż.

Zachęcanie klientów do korzystania ze smartfonów może prowadzić bezpośrednio do zwiększenia sprzedaży. Według badań firmy Google klienci używający telefonów komórkowych podczas zakupów jako narzędzia do szukania informacji wydają w sklepie 25 proc. więcej.[iii] Taką możliwość można łatwo wprowadzić w placówce handlowej. Inteligentną sieć z funkcją lokalizacji można zainstalować
w sklepie rano, aby już tego samego dnia po południu zacząć korzystać z danych zebranych w systemie na użytek firmy.

Innowacyjne technologie, takie jak nadajniki beacon oraz zarządzanie przez oprogramowanie oparte na chmurze, ułatwiają zbieranie
i analizę danych, które pomogą firmie jak najlepiej obsłużyć każdego klienta w każdej chwili podczas jego wizyty w sklepie (a także później).


[i]https://www.thinkwithgoogle.com/articles/how-digital-connects-shoppers-to-local-stores.html

[ii]https://think.storage.googleapis.com/docs/digital-impact-on-in-store-shopping_research-studies.pdf

[iii]http://www.marcresearch.com/pdf/Mobile_InStore_Research_Study.pdf