Służby mundurowe gotowe do walki z grypą!

Grypa to poważna choroba zakaźna, która łatwo się rozprzestrzenia, tworząc realne zagrożenie epidemiologiczne dla całego społeczeństwa, a jej powikłania są groźne dla zdrowia wielu jednostek. Dlatego tak ważną kwestią jest profilaktyka grypy wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, które w momencie zagrożenia mają zadbać o bezpieczeństwo obywateli. Wyraz temu dał Główny Inspektor Sanitarny rozszerzając zalecenia szczepień przeciw grypie na funkcjonariuszy służb publicznych.  Z tego powodu Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy 1 grudnia br. zorganizował w Komendzie Stołecznej Policji akcję bezpłatnych szczepień ochronnych, z której skorzystało 500 osób.

Pracownicy służb publicznych odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, stąd tak istotne jest, aby zawsze byli w gotowości, szczególnie w okresie sezonu infekcji. Dlatego właśnie funkcjonariusze powinni skorzystać ze szczepień przeciw grypie, które są  najlepszą metodą profilaktyki zachorowania na grypę. Akcja bezpłatnych szczepień ma na celu również podniesienie poziomu wiedzy na temat korzyści płynących ze szczepień ochronnych wśród tej grupy zawodowej.

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność sięga 70 – 89%.

„Warto, aby każdy z nas skorzystał z profilaktyki grypy jaką są szczepienia ochronne. Jednak są grupy zawodowe, które szczególnie powinny zastanawiać się nad podjęciem działań w tym zakresie. Należą do nich przedstawiciele służby zdrowia, służb mundurowych oraz pozostałe osoby, których praca polega na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. W pełni odporne na grypę i zdrowe służby publiczne to gwarancja gotowości niesienia pomocy w momencie zagrożenia oraz innych sytuacjach kryzysowych” – komentuje prof. Adam Antczak przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Szczególnie istotne jest to w pomysłach Helen

Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu szybka reakcja na chorobę to najważniejszy element walki z zagrożeniem epidemiologicznym, jakie niesie ze sobą wirus grypy. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zachęcają wszystkich, by zadbali o swoje zdrowie. Warto zaszczepić się jak najszybciej, ponieważ przygotowujemy się w ten sposób do szczytu zachorowań na grypę, który rozpoczyna się już w styczniu.