Jak robić więcej, pracując krócej?

Otyłość, problemy z kręgosłupem, choroba wieńcowa, nowotwory – wszyscy wiemy, że te choroby są obecnie jednym z największych niebezpieczeństw, które wpływa zarówno na długość naszego życia, jak i jego jakość. Świadomość w tej dziedzinie jest równie ważna, co przerażająca, ale to dobrze – dzięki temu jesteśmy w stanie przeciwdziałać najgorszemu. Regularne treningi, zdrowa żywność, ograniczenie palenia czy alkoholu to elementy, które wiele osób już wprowadziło do swojego życia. Co jednak, jeśli praca zajmuje większość naszego czasu, a w jej trakcie możliwości realizowania zdrowych założeń spadają do minimum? Z pomocą przychodzi corporate wellness.

SŁOWO KLUCZ – „PRODUKTYWNOŚĆ”

Zgodnie z ankietą w serwisie lifehacker.com, którą wypełniło blisko 16000 użytkowników, ponad 72% osób spędza w pracy więcej niż 40 godzin tygodniowo. Co istotne, badania OECD prezentowane przez The Economist pokazały, że wraz ze wzrostem przepracowanych godzin, spada produktywność. Przykładowo, średni czas pracy w Grecji w latach 1990-2012 był o ponad 40% większy niż w Niemczech, podczas gdy średnia produktywność była o ok. 70% wyższa w tym drugim kraju. Jak można przeczytać w tekście Cheryl Conner opublikowanym przez Forbes, aż 89% pracowników przyznaje się do marnowania czasu w pracy. Blisko 30% z nich marnotrawi codziennie więcej niż 2 godziny. Szkoda – jak pokazują przykłady z zagranicy, pracodawcy zaczynają zwracać uwagę na to, że to zrealizowane zadania, a nie „przesiedziane” w pracy godziny decydują o sukcesie. Dodatkowo, po to, by zadbać o lepszą kondycję i zdrowie zatrudnionych, coraz częściej budują specjalne programy pracownicze.

CORPORATE WELLNESS – ZDROWSZY PRACOWNIK W 12 TYGODNI

Jedną z najważniejszych firm, które silnie propagują corporate wellness jest włoski producent sprzętu fitness – Technogym. Najlepszym przykładem zaangażowania firmy w komfort i zdrowie pracownika jest jej siedziba – Technogym Wellness Village w Cesenie. Wraz z wielkim otwarciem siedziby w 2012 roku, został uruchomiony program Corporate Wellness dedykowany pracownikom, skupiający się na trzech najważniejszych filarach: aktywności fizycznej, zdrowej diecie i pozytywnym podejściu mentalnym. Uczestnicy programu mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych planów treningowych (grupowych i indywidualnych), dedykowanego menu w firmowej kantynie, brać udział w corocznych badaniach zdrowotnych i różnorodnych projektach edukacyjnych.

Z podobnych rozwiązań chętnie korzystają inne firmy, np. jeden z największych światowych banków, który w swojej siedzibie w RPA zainwestował w corporate wellness za pomocą platformy MyWellness Cloud. Dzięki tej technologii, możliwe było skuteczne wprowadzenie programu interwencyjnego trwającego 12 tygodni. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy ryzyka: niską, średnią oraz wysoką. Użycie innowacyjnej platformy pozwoliło pracownikom pozostać w stałym kontakcie z tzw. „Wellness Service”, czyli trenerami i instruktorami czuwającymi nad realizacją programu. Do każdego z pracowników został dopasowany profil z charakterystyką, która definiowała rodzaj jego aktywności podczas projektu. Rezultaty były doskonałe: obniżenie ryzyka zdrowotnego zanotowano u odpowiednio 45% osób z grupy wysokiego ryzyka i 53% osób z grupy średniego ryzyka. Wszystkie osoby z grupy niskiego ryzyka pozostały zdrowe, a otyłość wśród pracowników ogółem zmalała o 5%.

DUŻO DO ZROBIENIA – CORPORATE WELLNESS W POLSCE

Jak wygląda kwestia wdrażania corporate wellness w Polsce? Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że znacznie lepiej niż kilka lat temu, jednak jeszcze bardzo dużo pozostaje do zrobienia. Zgodnie z globalnym raportem „Working Well” przygotowanym przez Buck Consultants, pełne wdrożenie programu promocji zdrowia i wellness deklaruje zaledwie 3% polskich firm przy średniej światowej na poziomie 29%. W przypadku działań jednorazowych sytuacja ma się lepiej – gotowość do działania deklaruje 43% firm. Niestety, 34% polskich firm nie planuje wdrażania programów promocji zdrowia wcale, podczas gdy średnia światowa to 9%.

OPIEKA NAD PRACOWNIKIEM KLUCZEM DO SUKCESU

Warto jednak skupić się na firmach, które biorą dobry przykład z zachodnich przedsiębiorstw, a dla wielu z nich mogą nawet być wzorem do naśladowania. Jedną z nich jest sopocka firma ERGO Hestia, która od lat inwestuje w corporate wellness i ma się czym pochwalić w tej dziedzinie.

Arkadiusz Bruliński, rzecznik prasowy Grupy ERGO Hestia: Możemy się pochwalić, że jako jedni z pierwszych w ogóle i jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce postawiliśmy na rozwój Corporate Wellness w takim wymiarze. Prowadzimy autorski program „Zdrowy Pracownik”, który umożliwia naszym pracownikom korzystanie z kompleksowej opieki profilaktycznej w firmowym Centrum Zdrowego Pracownika. W ramach dostępnych pakietów pracownicy mogą wykonywać w Centrum szereg badań i konsultacji z zakresu profilaktyki, prowadzonych przez lekarzy różnych specjalizacji, m.in. internistę, dietetyka, radiologa, dermatologa, endokrynologa. Pracownicy mogą również korzystać z nowoczesnej sali ćwiczeń, wyposażonej w sprzęt Technogym, gdzie nad poprawnością i efektywnością wykonywanych ćwiczeń czuwa trener personalny. Pracownicy mogą korzystać z jego pomocy zarówno podczas indywidulnych treningów, jak i warsztatów grupowych.

JAK ZACHĘCIĆ PRACOWNIKA DO KORZYSTANIA Z CORPORATE WELLNESS?

Kolejną bardzo ważną kwestią, z którą borykają się pracodawcy świadomi znaczenia corporate wellness, są chęci pracowników do korzystania z oferowanych im rozwiązań. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie nagród motywacyjnych dla najbardziej aktywnych. Pracownicy mogą rywalizować o nagrody rzeczowe, pieniężne, a nawet o dodatkowe dni wolne. Najważniejsza jest jednak odpowiednia komunikacja wewnętrzna, która ma ogromny wpływ na poziom świadomości zatrudnionych, co przekłada się na efektywne wykorzystanie możliwości oferowanych przez ich pracodawcę.

Aby zachęcić pracowników do korzystania z oferty programu „Zdrowy Pracownik” regularnie prowadzimy kampanie informacyjne nt. zdrowego stylu życia, które angażują ich poprzez różne akcje (m.in. konkursy) do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania się oraz eliminacji nałogów – mówi Arkadiusz Bruliński. – W tym celu stworzyliśmy także dedykowany serwis internetowy www.zdrowie.ergohestia.pl. Pracownicy i wszyscy odwiedzający portal mogą tam znaleźć wiele praktycznych informacji min. plany treningowe, zalecenia ekspertów czy przepisy na zdrowe smakołyki itp.