Jak długo powinniśmy przechowywać dokumenty?

W 2014 roku w Polsce wykorzystano blisko 2,2 mln ton makulatury jako surowca wtórnego. Szacuje się, że w 2015 roku każdy Polak zużył 115 kg papieru. Większość trafi na wysypiska a tylko 48 kg zostanie odzyskanych do ponownego użycia – co daje skuteczność na poziomie 42%1. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi 71,7%1. Wiewiórka.pl – największy ogólnopolski e-skup surowców wtórnych – podpowiada jak segregować papiery, aby móc ponownie je wykorzystać.

Wszystkie papiery, w tym również niechciane książki i stare gazety, powinny trafić do ponownego wykorzystania. Wiewiórka.pl ułatwia rozwiązanie problemu przez skup makulatury bezpośrednio od klienta. Wystarczy przygotować surowce i przesłać je platformie Wiewiórka.pl wybierając jeden z dwóch wariantów: odbiór przez kuriera, lub wysyłkę Paczkomatem® InPost.

Dokumenty należy przechowywać tylko przez okres ich ważności, jednak można podzielić je na kilka kategorii w zależności od czasu przetrzymywania:

  • Do miesiąca bilety, paragony za codzienne zakupy, przydatne ulotki.
  • 2 lata paragony będące podstawą reklamacji oraz gwarancje.
  • 3 lata książeczki czynszowe, dowody opłat faktur za gaz, energię, rachunków za telefon, internet itp.
  • Powyżej 3 lat umowy najmu mieszkania, kredytowe oraz wszystko, co wiąże domownika z inną firmą czy podmiotem na dłuższy okres.
  • Zawsze – dokumenty, które są niezbędne przez całe życie: metryki chrztu, akty ślubu, świadectwa ukończenia szkół itp.

Papier jest powszechnie dostępnym i niedocenianym zasobem. Znaczna część jest bezrefleksyjnie wyrzucana do kosza po czym trafia nieposegregowana na wysypiska. Do zwiększenia wskaźników recyklingu makulatury niezbędna jest wiedza jak mądrze gospodarować dokumentami. Niestety Polska jest w tyle Unii Europejskiej, jeśli chodzi o recykling papieru. Liczymy, że dzięki działalności Wiewiórka.pl korzystnie wpłyniemy na poprawę skuteczności odzysku surowca” – mówi Zbigniew Stawinoga, prezes zarządu Wiewiórka.pl.

Wiewiórka.pl umożliwia także wsparcie fundacji charytatywnych przez wpłatę ekwiwalentu pieniężnego na konto organizacji za oddane do recyklingu surowce wtórne. Na stronie e-skupu można wybrać jedną z fundacji – Dzieci Niczyje, Mierz Wyżej, Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, Matio, czy Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych – na rzecz której zostaną przekazane środki.

Do recyklingu można przekazać także: metale i ich stopy (miedź, cynk, brąz, stal nierdzewna, stal zwykła, mosiądz, kable miedziane i aluminiowe oraz puszki aluminiowe), sprzęt elektroniczny (płyty główne, twarde dyski, płyty CD, akumulatory, gry na CD/DVD, baterie), szklane butelki, odzież (damską, dziecięcą, męską, niemowlęcą), obuwie, dodatki i akcesoria, bieliznę stołową i pościelową oraz zabawki.