Cel – prawo jazdy

Warszawa, 19 stycznia 2017 – Początek roku to dla Polaków czas wielu postanowień. Jednym z bardziej popularnych jest zrobienie prawa jazdy lub znalezienie dobrej szkoły, prowadzącej jazdy doszkalające. Jak podjąć dobrą decyzję i czym się kierować, by dokonać właściwego wyboru i z powodzeniem zrealizować noworoczne plany?

Umiejętność podejmowania dobrych decyzji, to pierwszy, ale jednocześnie niezwykle istotny krok.
W przypadku kursu na prawo jazdy, o tyle istotny, że konsekwencje złego wyboru, mogą w przyszłości ponosić nie tylko początkujący kierowcy, ale też inni, uczestnicy ruchu drogowego. Na co więc zwrócić uwagę, by nauka jazdy była inwestycją w bezpieczeństwo nasze i innych?

1. Kurs na prawo jazdy to inwestycja w przyszłość, a nie zbędny wydatek, dlatego decyzji
o miejscu nauki nie należy podejmować tylko na podstawie ceny. Niestety niska opłata może oznaczać brak szkoleń instruktorów, słabe materiały dydaktyczne, a nawet oszczędności
na paliwie. Natomiast dobrze zorganizowana placówka w cenie może zaoferować materiały opracowane przez specjalistów z branży motoryzacyjnej, dodatkowe zajęcia praktyczne, a nawet specjalne nagrody dla najlepszych uczniów. Takie szkoły jak np. Akademia Auto Świat oferują uczniom ćwiczenia na stacjach paliwowych Shell, gdzie w praktyce można nauczyć się jak zatankować samochód, sprawdzić poziom oleju silnikowego, czy poziom ciśnienia w oponach.

2. Zarówno szkoła jak i instruktor muszą mieć uprawnienia do prowadzenia kursów nauki jazdy. Wpis do ewidencji jest dostępny w stosownym urzędzie powiatowym lub miejskim. Lepiej
to sprawdzić, szczególnie, że można to zrobić bez problemu w Internecie! Warto wiedzieć, czy swoje i innych bezpieczeństwo oddajemy we właściwe ręce.

3. Chociaż zwykle są zbyt długie i nikt nie lubi ich czytać, koniecznie trzeba sprawdzić regulamin wybranej szkoły. Pozwoli to uniknąć kolejnych kosztów, np. związanych z obowiązkowym zakupem dodatkowych godzin jazd. Ponadto w regulaminie warto sprawdzić, czy szkoła organizuje egzamin wewnętrzny i czy jest on bezpłatny.

4. To, jak szybko zostaną przyswojone nowe umiejętności, zależy nie tylko od samego ucznia,
ale i od metod nauczania. Metoda Śledzenia Postępów oferowana przez Akademię Auto Świat, polegająca na monitorowaniu i dostosowywaniu tempa nauki i ilości wykonywanych ćwiczeń, do tempa przyswajania wiedzy danego kursanta, to nowy, ale już sprawdzony standard szkolenia. Szkoła wspiera się wiedzą ekspertów z rynku, z takich firm jak Shell, Nokian czy Ford, wspólnie edukując przyszłych kierowców i podnosząc poziom bezpieczeństwa na polskich drogach.

5. Warto zorientować się również jakie ma doświadczenie i od jak dawna na rynku działa instruktor. Aby sprawdzić kompetencje trenera można zapoznać się z opiniami osób, które korzystały już z usług danej szkoły. Ponadto, możliwość uczestniczenia w jazdach obserwacyjnych, pozwala ocenić nie tylko profesjonalizm szkoleniowca ale także np. sposób komunikowania się z kursantem. Dobry mentor, to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa,
a to niezwykle ważne kwestie podczas pierwszych godzin zajęć.

6. Kolejnym, i właściwie najistotniejszym, punktem z listy są metody praktycznej nauki prowadzenia i eksploatacji auta. Przed rozpoczęciem kursu warto więc potwierdzić, czy lekcje z manewrów są realizowane poza placem ośrodka oraz co w ramach praktycznych zajęć oferuje szkoła. Należy sprawdzić, czy placówka dba, by adepci uczyli się jeździć zarówno w dzień, po zmroku jak i po trasach szybkiego ruchu. Czy instruktorzy uczą, jak zatankować samochód i sprawdzić poziom oleju, albo gdzie na co dzień szukać pomocy, gdy obsługa samochodu nie jest jeszcze mocną stroną początkującego kierowcy? Przykładem dobrych praktyk są np. wizyty kursantów Akademii Auto Świata np. na stacjach paliwowych Shell, podczas których fachowa obsługa stacji pomaga w nabywaniu praktycznych umiejętności.

Dobra szkoła jazdy nie tylko skutecznie przygotowuje kursanta do egzaminu, ale oferuje możliwość zdobycia odpowiednich umiejętności, które pozwolą mu w przyszłości sprostać codziennym wyzwaniom. Co prawda doświadczenie kierowca zdobywa się przez całe życie, ale to właśnie
od poziomu edukacji motoryzacyjnej zależy czy skutecznie i szybko, nauka dobrych nawyków stanie się codziennością. Dlatego warto sprawdzać nie tylko cenę, ale i ofertę placówek przygotowujących przyszłych uczestników ruchu drogowego.