11 grudnia – ogólnopolski dzień szczepień

Finał obchodów VII Ogólnopolskiego Dnia Szczepień został zaplanowany na dzień 11 grudnia 2015 roku w Warszawie. Idea tegorocznych obchodów jest zbieżna z hasłem Europejskiego Tygodnia Szczepień 2015 „Zapobiegaj – Ochraniaj – Szczep”.

Celem obchodów jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego, opłacalnego i bezpiecznego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki. Kwestia szczepień regulowana jest w Polsce przez Program Szczepień Ochronnych. Poza wykazem szczepień obowiązkowych (refundowanych przez państwo), zawiera on także listę szczepień zalecanych, które są równie ważne i rekomendowane przez specjalistów, lecz ze względów na ograniczony budżet nie znalazły się w wykazie szczepień bezpłatnych.

Dnia 24 lipca 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi. Na mocy tej ustawy Narodowy Fundusz Zdrowia zostaje zobowiązany do finansowania zakupu szczepionek potrzebnych do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych osób ubezpieczonych. Jest to zasadnicza zmiana. Ograniczenia budżetowe Ministerstwa Zdrowia nie pozwoliły dotąd na wprowadzenie szczepień, które istotnie zmniejszyłyby występowanie tych chorób oraz, którym można zapobiegać szczepiąc. Narodowy Fundusz Zdrowia dysponując znacznie większymi środkami finansowymi będzie mógł wprowadzić na większą skalę szczepienia, przeciwko tym patogenom, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem zapadalności oraz śmiertelności. Poszerzony program bezpłatnych szczepień, zwiększy  dostępność szczepionek, które dotychczas kupowali rodzice (jednak nie wszystkich stać było na ich zakup). Sukcesywne poszerzanie Programu Szczepień Ochronnych, to jeden z najważniejszych priorytetów polityki zdrowotnej naszego kraju, który przyniesie wymierne korzyści zdrowotne a także oszczędności finansowe.